W niedzielne popołudnie 25 maja 2025 r. Rynek Główny w Nowym Targu zamienił się w przestrzeń pełną empatii, wzajemnego wsparcia, edukacji i dobrej zabawy. Wszystko za sprawą VIII edycji Pikniku Profilaktycznego „Odetchnij”, organizowanego przez Podhalański Szpital Specjalistyczny i Centrum Zdrowia Psychicznego Podhalańskiego Szpitalu na Rynku Głównym w Nowym Targu.
Wydarzenie, które objęli honorowym patronatem Tomasz Hamerski – starosta nowotarski oraz Grzegorz Watycha – burmistrz Nowego Targu, miało na celu przybliżenie mieszkańcom tematyki zdrowia psychicznego, promocję profilaktyki w tym zakresie, ale i oswojenie z tematami, które wciąż bywają trudne.
– Chcemy trochę odczarować zdrowie psychiczne, a adekwatnie choroby psychiczne. To nie jest coś, czego musimy się wstydzić, co nas wyklucza z życia. Tak jak inne układy w ciele mogą szwankować, tak samo nasze zdrowie psychiczne. Można temu zapobiegać, można to skutecznie leczyć– mówiła Ewa Makieła, lekarz psychiatra i kierownik Centrum Zdrowia Psychicznego w Nowym Targu.
Centrum Zdrowia Psychicznego zadbało, by przekaz był zrozumiały i dostępny dla wszystkich – niezależnie od wieku. Piknik miał formułę otwartą, a stoiska i aktywności przyciągały zarówno rodziny z dziećmi, jak i seniorów.
– Mamy bardzo dużo różnych stoisk. Tak jak szeroka jest gama specjalistów pracujących w centrum, tak dziś mamy przedstawicieli tych profesji: lekarzy psychiatrów, psychologów, psychoterapeutów, terapeutów środowiskowych, pielęgniarki. Można też wziąć udział w warsztatach terapii zajęciowej, malować kawą, zdobić torby, grać w grę CUDER – czyli pracować z pięcioma sferami naszego życia: ciałem, umysłem, duchem, emocjami i relacjami – opowiadała Ewa Piątkowska, zastępca kierownika Centrum.
Nie zabrakło też współpracujących instytucji – obecne były stoiska Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Targu czy nowotarskiej policji, które pokazywały swoją ofertę w zakresie zdrowia i bezpieczeństwa mieszkańców.
Podczas wydarzenia można było nie tylko porozmawiać z ekspertami, ale także posłuchać wystąpień i wziąć udział w dyskusjach. Na scenie odbyło się forum poświęcone profilaktyce zdrowia psychicznego, a jego dopełnieniem było wystąpienie dr. hab. n. med. Wojciecha Wysockiego, prof. UAFM, konsultanta wojewódzkiego z zakresu chirurgii onkologicznej, który mówił o profilaktyce nowotworów skóry.
Jednym z najważniejszych przekazów tegorocznego pikniku była rola relacji i sieci wsparcia w zapobieganiu kryzysom psychicznym.
– W profilaktyce zdrowia psychicznego ważne są zasoby, które gromadzimy wcześniej. Sieć społeczna – bliscy, znajomi, osoby, które mogą nas wesprzeć w trudnym momencie – to podstawa – tłumaczyła Beata Bernatek, psycholog i psychoterapeuta Centrum Zdrowia Psychicznego w Nowym Targu. – Samotność może osłabić nasze zasoby, a niezaopiekowany kryzys może przerodzić się w depresję. A wtedy – tak jak w przypadku złamanej nogi – nie pomoże rozmowa czy spacer. Potrzebna jest profesjonalna pomoc.
I właśnie tę pomoc – realną, konkretną i dostępną – prezentowało Centrum Zdrowia Psychicznego. Jak podkreślała Ewa Makieła: Pokazujemy, kto pracuje w Centrum, jaką formę pomocy można uzyskać, jak wygląda kontakt z naszymi specjalistami. Mamy psychologów, terapeutów, lekarzy, asystentów zdrowienia – dzisiaj każdy mógł podejść i porozmawiać. Nasza placówka to nowoczesne, skuteczne i szybkie wsparcie i leczenie osób w kryzysie psychicznym.
Na scenie zaprezentowali się lokalni artyści, w tym raper Zazi, zespół Serca Bicie, Stanisław Kita, duet Milena Piątkowska i Monika Czyszczoń oraz członkowie Klubów Pacjenta działających przy Centrum. Dla dzieci i rodzin przygotowano strefę bajkoterapii, zabaw i relaksu, a dużym powodzeniem cieszyła się inicjatywa „Kawa z psychologiem” – czyli możliwość spokojnej rozmowy z ekspertem przy filiżance napoju.
Piknik zakończył się sukcesem – i nie chodzi tylko o liczbę uczestników. Przede wszystkim udało się zrealizować główny cel wydarzenia: przekazać, iż zdrowie psychiczne to temat, o którym warto i trzeba mówić. Nie od święta – codziennie.
– To choroba jak każda inna, choć rzeczywiście trochę inna. Choroby psychiczne często wykluczają nas z życia społecznego, dlatego tak ważne jest, żebyśmy umieli je rozpoznawać, nie bali się ich i wiedzieli, iż pomoc jest dostępna – podsumowała Ewa Makieła.
Centrum Zdrowia Psychicznego w Nowym Targu zapowiada, iż nie powiedziało jeszcze ostatniego słowa – już teraz planowane są kolejne wydarzenia i kampanie informacyjne
Bo przecież – jak brzmiało hasło Pikniku – warto się zatrzymać, oddychać, porozmawiać.
I zadbać o siebie.
WIDEO: Rodzinna atmosfera, pozytywna energia i rozmowy o zdrowiu czyli VIII Piknik Profilaktyczny
fot. Marta Bochnak/Przemysław Bolechowski/Adam Gałdyn
[See image gallery at podhaleregion.pl]