Zasiłek opiekuńczy na dziecko. Niektórzy rodzice nie znają przepisów. najważniejszy jest wiek pociechy

gazeta.pl 2 dni temu
Zdjęcie: Fot. Pexels


Kto i na jakich zasadach może skorzystać z zasiłku opiekuńczego na pociechę? I ile adekwatnie wynosi to świadczenie? Niestety nie jest zbyt wysokie, a reguły jego przyznawania są dość surowe. A jakie konkretnie? Przede wszystkim istotne jest to, ile dziecko ma lat.
Co do zasady zwolnienie lekarskie, zwane potocznie L4, rodzic może wziąć na chore dziecko, ale nie tylko. Przysługuje ono również na dziecko zdrowe, ale w ściśle określonych przypadkach. Co więcej, bez względu na powód zwolnienia, rodzic może również otrzymać zasiłek opiekuńczy na pociechę. A kiedy ma taką możliwość? Wyjaśniamy zawiłości finansowe.
REKLAMA


Zobacz wideo Patrycja Sołtysik o trudnych momentach w ciąży. Lekarz powiedział jej coś, czego nigdy nie zapomni. "Dziś nie mam mu tego za złe"


Zasiłek opiekuńczy na dziecko. W tych przypadkach świadczenie przysługuje rodzicowi
Jak podaje serwis Infor.pl, zasiłek opiekuńczy na dziecko wynosi 80 procent podstawy wymiaru zasiłku i jest przyznawany w ściśle określonych przypadkach. Jest to konieczność osobistej opieki nad dzieckiem:


do ósmego roku życia z powodu nieprzewidzianego zamknięcia instytucji opieki (w tym szkoły) bądź choroby, porodu lub pobytu w placówce leczniczej osoby, która zwykle opiekuje się dzieckiem,
do 14 roku życia, jeżeli jest chore,
gdy pociecha posiada orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności bądź ze wskazaniem: konieczności stałej lub długotrwałej opieki, lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji do ukończenia 18 lat, a jest chora bądź z powodu choroby, porodu lub pobytu w placówce leczniczej jej opiekuna.


Zasiłek opiekuńczy na dziecko. Ile maksymalnie może wynosić długość zwolnienia?
Aby otrzymać zasiłek opiekuńczy, trzeba wcześniej przebywać na L4 na dziecko. Przy czym to zwolnienie ma ściśle określony limit dni w ciągu roku kalendarzowego. Jest on następujący:


60 dni w roku - gdy dzieci mają mniej niż 14 lat,
14 dni w roku - gdy dzieci mają więcej niż 14 lat,
30 dni w roku - gdy dzieci mają orzeczenie o niepełnosprawności (bez limitu wieku).


Co więcej, limit 14 dni obowiązuje również w przypadku sprawowania opieki nad innym członkiem rodziny. A jakim? Ustawa wymienia następujące osoby:


małżonka,
rodziców,
ojczyma i macochę,
teściów,
dziadków,
wnuki,
rodzeństwo.
Idź do oryginalnego materiału