Zasady pomiaru ciśnienia krwi – i dlaczego istnieją

oen.pl 3 miesięcy temu


(Prostock-Studio/iStock za pośrednictwem Getty Images)

Lea en español

Czy podczas ostatniego pomiaru ciśnienia krwi spieszyłeś się na spotkanie, popijając kawę? Czy siedziałeś na stole do badań ze zwisającymi nogami lub zwisającymi ramionami? Rozmawiałeś z pracownikiem medycznym lub przeglądałeś media społecznościowe na telefonie? Czy Twój pęcherz był pełny?

Każde z tych działań może zafałszować odczyt ciśnienia krwi – w niektórych przypadkach choćby o 33 milimetry słupa rtęci (mmHg). Może to uniemożliwić Tobie i Twojemu lekarzowi ustalenie, czy potrzebujesz leczenia i czy obecne leczenie działa.

„Pomiar ciśnienia krwi jest prawdopodobnie najbardziej oczywistym pomiarem wykonywanym w dowolnym środowisku klinicznym” – stwierdziła dr Shawna Nesbitt, dyrektor medyczny w klinice nadciśnienia w Parkland Health i profesor na oddziale chorób wewnętrznych w UT Southwestern Medical Center , oba w Dallas. Jednak na co dzień nie zwraca się wystarczającej uwagi na jego ważność – stwierdziła. „Myślę, iż rutynowość jest powodem, dla którego uważa się to za coś oczywistego i zasadniczo robi się źle prawdopodobnie w 60, 70% przypadków”.

Ciśnienie krwi uważa się za wysokie u nastolatków lub dorosłych, gdy ciśnienie skurczowe (górna liczba) wynosi co najmniej 130 mmHg lub rozkurczowe (dolna liczba) wynosi 80 mmHg lub więcej. Wytyczne dotyczące ciśnienia krwi wydane przez American Heart Association i American College of Cardiology wymagają między innymi, aby odczyty były wykonywane, gdy pacjent siedzi na krześle ze stopami płasko na podłodze, z plecami podpartymi i ramieniem skutym mankietem i uniesionym do góry. poziom serca.

Choć wiedza o tym, jak prawidłowo mierzyć ciśnienie krwi, jest ważna, równie ważne jest zrozumienie, dlaczego należy przestrzegać tych wytycznych.

„Ciśnienie krwi to jeden z czynników charakteryzujących się dużą zmiennością. Występuje wszędzie” – powiedział dr Paul Whelton, znany profesor w Szkole Zdrowia Publicznego i Medycyny Tropikalnej Uniwersytetu Tulane w Nowym Orleanie oraz prezes World Hypertension League, organizacja non-profit zajmująca się zapobieganiem i kontrolą wysokiego ciśnienia krwi.

Kluczem jest unikanie czynników, które w naturalny sposób powodują przejściowy wzrost ciśnienia krwi.

„Nawet jeżeli właśnie wysiadasz z samochodu, może to powodować stres, który przynajmniej na chwilę podnosi ciśnienie krwi” – ​​powiedział Nesbitt. „To, co chcemy zmierzyć, to nie chwilowy wzrost. Chcemy, aby średnie ciśnienie krwi było najbardziej reprezentatywne dla Ciebie w codziennym życiu”.

Oto kilka kluczowych punktów, o których należy pamiętać, aby zapewnić dokładny odczyt, dzięki czemu Ty i Twój zespół medyczny będziecie mogli określić adekwatne leczenie, jeżeli Twoje ciśnienie krwi jest zbyt wysokie.

Planować naprzód. Ważne jest, aby unikać ćwiczeń, palenia i kofeiny co najmniej 30 minut przed odczytem ciśnienia krwi. Wszystko to tymczasowo podnosi tętno i ciśnienie krwi. Palenie również na krótką metę zwęża naczynia krwionośne, zmieniając sposób przepływu krwi przez organizm.

Zachować spokój. Idealnie byłoby odpocząć przez około pięć minut przed pomiarem ciśnienia krwi. Dzieje się tak dlatego, iż reakcja organizmu na „walcz lub uciekaj” – oficjalnie nazywana współczulnym układem nerwowym – automatycznie przyspiesza w odpowiedzi na stres lub aktywność fizyczną. Serce przyspiesza, a naczynia krwionośne zwężają się – organizm przygotowuje się do reakcji na zauważone niebezpieczeństwo poprzez walkę lub ucieczkę.

Przerwa na toaletę. Po przybyciu na spotkanie poświęć chwilę na wizytę w łazience. „Jeśli Twój pęcherz jest pełny, wysyła do mózgu odpowiedź, która stymuluje również układ nerwowy” – powiedział Nesbitt. „A to również zwiększa ciśnienie krwi”.

Postawa ma znaczenie. Następnie zwróć uwagę na to, jak siedzisz. „Usiądź z plecami podpartymi, stopy płasko na ziemi” – radzi dr Yvonne Commodore-Mensah, profesor nadzwyczajny w Johns Hopkins School of Nursing w Baltimore. Nieprzestrzeganie tych kroków może spowodować wzrost ciśnienia krwi z 5 do 20 mmHg – dodała.

Powód: choćby wysiłek, którego ledwo zauważamy, taki jak angażowanie mięśni podczas siedzenia prosto na stole do badań, może mieć wpływ na ciśnienie krwi – powiedział Nesbitt. Różne postawy wpływają również na sposób krążenia krwi. Na przykład skrzyżowanie nóg w kolanach powoduje ucisk naczyń krwionośnych, zmniejszając ilość krwi powracającej do serca, w związku z czym organizm musi ciężej pracować, aby utrzymać przepływ krwi – dodała.

Ciii. Podczas badania zarówno Ty, jak i pracownik służby zdrowia powinniście zachować ciszę. Rozmowa może podnieść ciśnienie krwi, choćby jeżeli nie omawiasz czegoś, co jest oczywiście stresujące. Mówienie również stymuluje mózg, powiedział Nesbitt. „To nie tylko samo mówienie. To myślenie, zaangażowanie i to, co mówisz, również może podnieść ciśnienie krwi”.

Wpływ tych czynników na ciśnienie krwi nie jest niewielki: według ACC mówienie może zwiększyć pomiar choćby o 19 mmHg, a skrzyżowanie nóg choćby o 15 mmHg. jeżeli ramię jest zwisające, a nie podparte na poziomie serca, odczyty mogą być choćby o 20 mmHg za wysokie. Brak podparcia nóg lub pleców może podnieść ciśnienie krwi o 5 mmHg, a pełny pęcherz choćby o 33 mmHg.

„Jeśli większość z tych kroków wykonasz źle” – powiedział Commodore-Mensah – „pomyśl tylko o dramatycznym wpływie, jaki może to mieć na mierzone ciśnienie krwi”.

Jeśli mierzysz ciśnienie krwi w domu – co według niej jest „absolutnie krytyczne” w przypadku nadciśnienia – postępuj zgodnie ze wszystkimi wytycznymi i zapisuj wyniki, aby pokazać je lekarzowi. Jest to najlepszy sposób na długoterminowe monitorowanie wysokiego ciśnienia krwi. Jednak przez cały czas istnieje ryzyko, iż urządzenie przez cały czas będzie wskazywało nieprawidłowy pomiar.

„Istnieje wiele instrumentów” i większość z nich jest oznaczona jako „zatwierdzona przez FDA” – powiedział Whelton, który stał na czele komitetu redagującego wytyczne dotyczące ciśnienia krwi AHA/ACC. „Wszystkie informacje „zatwierdzone przez FDA” oznaczają, iż części składowe działają tak, jak powinny. Ale nie mówi to nic o tym, jak dobrze lub źle urządzenie mierzy ciśnienie krwi”.

Przed zakupem domowego ciśnieniomierza odwiedź stronę www.validatebp.org lub skonsultuj się z pracownikiem służby zdrowia lub farmaceutą. „To opłacalna inwestycja, ponieważ wiemy, iż jest to stan na całe życie” – powiedział Commodore-Mensah.


Źródło

Idź do oryginalnego materiału