Specjaliści cały czas skupiają się na tym, jak skurecznie leczyć otyłość, ale postawy i zachowania niektórych klinicystów wobec pacjentów z nadwagą czy otyłością pozostawiają wiele do życznia.
– W społeczeństwie dominuje pogląd, iż otyłość jest wyborem, który można odwrócić poprzez dobrowolne decyzje o spożywaniu mniejszej ilości jedzenia i prowadzeniu bardziej aktywnego trybu życia – wskazuje multidyscyplinarna grupa międzynarodowych ekspertów we wspólnym oświadczeniu na rzecz walki ze stygmatyzacją otyłości.
– Założenia te wprowadzają w błąd politykę zdrowia publicznego, dezorientują przekazy w popularnych mediach, podważają dostęp do terapii opartych na dowodach i zagrażają postępom w badaniach – uważają eksperci.
Założenia te wpływają również na sposób, w jaki klinicyści postrzegają i leczą swoich pacjentów.
Uprzedzenie do osób z otyłością
Systematyczny przegląd i metaanaliza z Australii wykorzystująca 27 różnych wyników do oceny błędu masy ciała wykazała, iż „lekarze, pielęgniarki, dietetycy, psycholodzy, fizjoterapeuci, terapeuci zajęciowi, logopedzi, podolodzy oraz fizjolodzy ćwiczeń mają ukryte i/ lub wyraźne nastawienie do wagi wobec osób z otyłością”.
W innym przeglądzie systematycznym, tym razem z Brazylii, stwierdzono, iż stronniczość związana z otyłością wpływa zarówno na podejmowanie decyzji klinicznych, jak i na jakość opieki. Pacjenci z otyłością mieli np. wykonywanych mniej badań przesiewowych w kierunku nowotworów. Autorzy doszli do wniosku, iż ich odkrycia „ujawniają pilną potrzebę refleksji i opracowania strategii łagodzenia negatywnych skutków” uprzedzeń związanych z otyłością.