Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował znowelizowane zarządzenie, którego celem jest poprawa dostępności do świadczeń specjalistycznych w ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.
W zmienionym zarządzeniu z 1 kwietnia dokonano modyfikacji zasad finansowania świadczeń w zależności od osiągniętego przez świadczeniodawców poziomu udziału procentowego świadczeń specjalistycznych pierwszorazowych w danym zakresie.
Wprowadzony w ostatnich latach mechanizm rozliczania świadczeń ambulatoryjnej opieki specjalistycznej zgodnie z rzeczywistym wykonaniem miał na celu wdrożenie rozwiązań umożliwiających zmotywowanie świadczeniodawców do poprawy dostępności do świadczeń. Mechanizm ten nie przełożył się na istotne skrócenie czasu oczekiwania na zrealizowanie świadczenia i nie zapewnił zwiększonej dostępności do świadczeń.
Wdrażany zarządzeniem zmiany mają na celu poprawę dostępności do świadczeń specjalistycznych w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej poprzez motywowanie świadczeniodawców do podwyższania udziału świadczeń specjalistycznych pierwszorazowych.
Mechanizm zakłada ocenę udziału świadczeń specjalistycznych pierwszorazowych u świadczeniodawców, w danym zakresie świadczeń specjalistycznych. Zakłada wyznaczenie ogólnopolskiej mediany tego udziału dla danego zakresu. Mechanizmowi podlegać będą jedynie świadczeniodawcy, u których udział świadczeń specjalistycznych pierwszorazowych jest niższy niż ogólnopolska mediana tego udziału, czyli 50 proc. świadczeniodawców z najniższymi udziałami świadczeń specjalistycznych pierwszorazowych.
Każdy z tych świadczeniodawców zobowiązany będzie do podniesienia poziomu udziału świadczeń specjalistycznych pierwszorazowych co najmniej o 3 punkty procentowe w porównaniu z analogicznym kwartałem roku poprzedzającego realizację świadczeń lub do osiągnięcia wartości wyznaczonej przez medianę. W przypadku nieosiągnięcia określonego celu w danym kwartale, świadczenia zrealizowane w kwartale następującym po miesiącu od kwartału, dla którego wyznaczono udział świadczeń specjalistycznych pierwszorazowych, finansowane będą z zastosowaniem współczynnika 0,75 dla świadczeń rozliczanych w ramach danego zakresu, z wyłączeniem określonych w zarządzeniu świadczeń.
Zasady finansowania będą miały zastosowanie do rozliczania świadczeń udzielonych od 1 listopada 2025 r., przy czym pierwsza ocena spełniania parametrów określonych w niniejszym zarządzeniu obejmuje świadczenia udzielone w okresie od 1 lipca do 30 września 2025 r., a pierwsze wyliczenie mediany ogólnopolskiej obejmuje świadczenia udzielone w 2024 r. W ocenie NFZ umożliwi to świadczeniodawcom dostosowanie organizacji pracy w taki sposób, aby osiągnąć określony cel.
Zmodyfikowany mechanizm finansowania świadczeń w rodzaju ambulatoryjna opieka specjalistyczna będzie dotyczył wybranych zakresów świadczeń. Nie obejmie wielu świadczeń wskazanych w zarządzeniu zmieniającym, w tym m.in.: świadczeń udzielanych w zakresach dla dzieci, skojarzonego zakresu świadczeń na rzecz pacjentów pierwszorazowych, skojarzonego zakresu świadczeń diagnostyki onkologicznej, skojarzonego zakresu świadczeń ambulatoryjnej opieki pielęgniarskiej lub położnej, świadczeń zabiegowych, skojarzonego zakresu ambulatoryjnej opieki ze wskazań nagłych, grup zabiegowych oznaczonych kodem rozpoczynającym się literami Z lub PZ, świadczeń udzielonych świadczeniobiorcom poniżej 18. roku życia, świadczeń udzielonych w związku z rozpoznaniem oznaczonym kodem rozpoczynającym się literą C zgodnie z klasyfikacją ICD-10, świadczeń rozliczanych na podstawie faktury zakupu.
Mediana ogólnopolska udziału świadczeń specjalistycznych pierwszorazowych (roczna), jak i udział procentowy świadczeń specjalistycznych pierwszorazowych u świadczeniodawcy w danym kwartale będą wyliczane i udostępniane przez fundusz.
W uzasadnieniu do zarządzenia NFZ informuje, iż w toku konsultacji wpłynęło 266 uwag od 83 podmiotów, z czego część wykraczała poza zakres projektowanych zmian.
Po analizie uwag część z nich uwzględniono, w tym:
- poszerzono zakres wyłączeń z modyfikacji mechanizmu finansowania o wszystkie świadczenia zabiegowe,
- świadczenia udzielone osobom poniżej 18. roku życia,
- świadczenia udzielane osobom z chorobami nowotworowymi (z rozpoznaniem oznaczonym kodem rozpoczynającym się literą C zgodnie z klasyfikacją ICD).
Zarządzenie prezesa NFZ poniżej.