Zapalenie zatok – co trzeba wiedzieć o objawach i leczeniu?

fiorda.pl 1 miesiąc temu
Strona główna

Zapalenie zatok to powszechna dolegliwość – może dotknąć każdego i to niezależnie od wieku. Objawia się łącznym występowaniem między innymi bólu/uczucia rozpierania twarzy i zatkanym nosem oraz ogólnymi trudnościami w oddychaniu. Wpływa negatywnie na codzienne funkcjonowanie i samopoczucie. Czego trzeba dowiedzieć się o tej chorobie?

Czym jest zapalenie zatok?

Zapalenie zatok (sinusitis) to stan zapalny błon śluzowych nosa i zatok przynosowych. Zdrowe są wolne od bakterii oraz innych mikroorganizmów – umożliwiają swobodny przepływ powietrza, a produkowany w nich śluz jest odprowadzany do jamy nosowej.

Zaburzenie procesu obu tych transferów (np. wskutek pojawienia się opuchlizny tkanek) sprawia, iż w środku zatok zaczyna gromadzić się nadmiar wydzieliny śluzowo-ropnej. To stwarza warunki do rozwoju bolesnych stanów zapalnych.

Stan ten może zostać wywołany przez wiele czynników, a zwłaszcza:

  • przeziębieniem;
  • alergiami;
  • niewłaściwym odchyleniem przegrody nosowej;
  • infekcjami wirusowymi i grzybiczymi.

Można podzielić go na kilka rodzajów, a w tym:

  • ostre zapalenie zatok – trwające do 12 tygodni;
  • przewlekłe zapalenie zatok – trwające powyżej 12 tygodni;
  • nawracające zapalenie zatok – pojawiające się kilka razy w roku (więcej niż cztery).

Każda odmiana zapalenia wymaga innego diagnozowania oraz sposobu leczenia. To właśnie m.in. dlatego bólu zatok nie należy nigdy bagatelizować.

Zapalenie zatok – objawy

Jak wyglądają typowe objawy zapalenia zatok czy zapalenie zatok przynosowych? Przede wszystkim obejmują one:

  • ból i ucisk w okolicach twarzy – nasilają się one nocą i podczas pochylania;
  • zatkany nos – towarzyszy temu obfita wydzielina i niedrożność nosa
  • przewlekłe zmęczenie – m.in. wskutek zaburzenia snu;
  • zaburzenia węchu i smaku – utrudnione spożywanie pokarmów i napojów;
  • ból głowy – np. w strefach czoła i skroni;
  • kaszel – spowodowany kapaniem śluzu do gardła;
  • gorączkę – niska i nie zawsze występująca.

Warto wspomnieć o tym, iż zatoki znajdują się nie tylko w okolicach nosa i czoła, ale również policzków i oczu – ból tych dwóch ostatnich może niestety zostać pomylony ze stanem zapalnym dziąseł lub zębów.

Kiedy zgłosić się do lekarza?

Kiedy udać się do lekarza? Wizyta jest zalecana w przypadku, w którym objawy chorych zatok realizowane są dłużej niż 10 dni. Za istotny sygnał do tego można uznać również nagłe nasilenie symptomów, wystąpienie wysokich stanów gorączkowych (powyżej 38,5°C) oraz stwierdzenie nieskuteczności domowych metod leczenia.

Co na ból zatok?

W jaki sposób złagodzić uciążliwy ból zatok? Istnieje kilka sprawdzonych sposobów. Wymagają one użycia:

  • ciepłych kompresów – zmniejszają one występujący obrzęk;
  • leków przeciwbólowych – skuteczne będą m.in. ibupforen i paracetamol;
  • płukanek do nosa – wypłukują nadmiar śluzu;
  • leków przeciwhistaminowych – są skuteczne w przypadku stanów zapalnych zatok wywołanych alergiami.

Do tego należy zwiększyć nawodnienie, zadbać o odpowiedni sen i odpoczynek oraz unikać czynników drażniących (np. palenia tytoniu lub wdychania kurzu).

Oczyszczanie zatok

Oczyszczanie zatok może znacznie przyspieszyć proces powrotu do zdrowia. Dodatkowo da się je wykonać samodzielnie w domu.

Irygacja zatok wymaga wykorzystania roztworu soli fizjologicznej (dostępny m.in. w aptekach) i wlewania go do nosa. Pomaga to usuwać zalegający śluz, patogeny i alergeny. Warto wiedzieć, iż tą metodą można posługiwać się również czysto profilaktycznie – zwłaszcza w okresach wzmożonego występowania alergenów w powietrzu.

Jak płukać zatoki?

Jak i czym płukać zatoki? Solą fizjologiczną, parą wodną lub specjalnymi preparatami leczniczymi. Płyn należy wlewać do nosa dzięki pipety lub inhalować parowo. Do używanych płynów można dodać m.in. kilka kropli olejku eterycznego (np. eukaliptusowego lub miętowego).
Płukanie zatok jest łatwe i wysoce wskazane podczas pojawienia się pierwszych symptomów stanu zapalnego. Więcej specjalistycznych porad zapewnią lekarze – w tym przypadku należy udać się do internisty lub laryngologa.

Bibliografia:
1. Zapalenie zatok przynosowych: przyczyny, objawy i leczenie, lek. Magdalena Wiercińska, https://www.mp.pl/pacjent/otolaryngologia/choroby/choroby-nosa-i-zatok/179617,zapalenie-zatok-przynosowych.
2. Zapalenie zatok przynosowych – rozpoznanie i leczenie, dr hab. n. med. Tomasz Gotlib, https://podyplomie.pl/medical-tribune/36122,zapalenie-zatok-przynosowych-rozpoznanie-i-leczenie.
3. EUROPEJSKIE WYTYCZNE NA TEMAT ZAPALENIA ZATOK PRZYNOSOWYCH i POLIPÓW NOSA 2020

ZOBACZ PODOBNE ARTYKUŁY

Zapalenie zatok – co trzeba wiedzieć o objawach i leczeniu?

Zapalenie zatok to powszechna dolegliwość – może dotknąć każdego i to niezależnie od wieku. Objawia się łącznym występowaniem między innymi ...
Czytaj Dalej

Objawy grypy – jak ją rozpoznać i jak sobie z nią radzić?

Grypa to choroba wirusowa o wysokiej zakaźności. Charakteryzuje się ostrym przebiegiem i możliwością wystąpienia powikłań. Często jest także mylona z ...
Czytaj Dalej

Aspiryna – jak działa i na co pomaga?

Czym dokładnie jest aspiryna? Choć lek często stosuje się w walce z różnymi dolegliwościami, nie każdy wie, jak działa ta ...
Czytaj Dalej

Idź do oryginalnego materiału