Zakaz promocji cenowej alkoholu, obostrzenia dotyczące opakowań i zobowiązanie sprzedawców, by w razie wątpliwości żądali dokumentu potwierdzającego wiek kupującego – to zmiany dotyczące sprzedaży alkoholu, które zapowiedziała minister zdrowia. Mają się znaleźć w jednym projekcie noweli.
– Uszczelniamy przepisy, które miały pewną lukę – powiedziała 3 października podczas konferencji prasowej minister zdrowia Izabela Leszczyna, odnosząc się do sprawy sprzedaży alkoholu w tubkach podobnych do opakowania musów owocowych. Przekazała, iż rozwiązania znajdą się w projekcie noweli ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.
Leszczyna zaznaczyła, iż rozważa kilka rozwiązań, które mają zapobiec wprowadzaniu na rynek alkoholu w opakowaniach, które przypominają produkty przeznaczone dla dzieci.
– Opakowania, w których sprzedawany jest alkohol, nie mogą przypominać opakowań, w których sprzedawane są produkty do spożycia przez dzieci – powiedziała Leszczyna, dodając, że alkohol nie powinien być sprzedawany w opakowaniach, które sugerują, że zawierają co innego niż alkohol.
– Nie mogą udawać jogurtu, musu owocowego, czegokolwiek – dodała.
W projekcie noweli o wychowaniu trzeźwości ma się znaleźć także zakaz promocji cenowej alkoholu. Ministra zdrowia zaznaczyła, iż po zmianach nie będzie można taniej kupić w pakiecie dwóch butelek wódki niż osobno. Leszczyna powiedziała, iż według niektórych prawników zakaz promocji cenowej alkoholu jest sformułowany zbyt ogólnie.
Kolejne rozwiązanie zakłada, iż w przypadku wątpliwości co do pełnoletności osoby, która chce kupić alkohol, sprzedawca będzie miał obowiązek zażądania dokumentu potwierdzającego wiek kupującego.
– Jestem przekonana, iż będzie to mocniejszy przepis niż ten, który jest – powiedziała Leszczyna.
W tym samym projekcie ma znaleźć się również zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych w godzinach od 22 do 6.
Jak zapowiedziała minister, projekt nowelizacji ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi najpóźniej w poniedziałek trafi do wewnętrznych uzgodnień. Jego konsultacje mają trwać 14 dni po czym ma zostać skierowany do pierwszego czytania w Sejmie w trybie ekstraordynaryjnym.
Nowe przepisy mogłyby zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2025 r.