Zanim założysz soczewki, sprawdź prawo jazdy. Mandaty zaczynają się od 1500 zł

g.pl 2 dni temu
Zdjęcie: fot. Jakub Ociepa / Agencja Wyborcza.pl


W dokumencie uprawniającym do prowadzenia pojazdów znajduje się również pole, w którym umieszczane są istotne kody. Mają one szczególne znaczenie dla osób posiadających wadę wzroku. Każdy z nich oznacza poszczególne ograniczenia dla kierowców. Niektórych nie uratują choćby soczewki.
Podczas kontroli drogowej policjanci mogą nie tylko weryfikować stan trzeźwości kierowców oraz prawdziwość posiadanych przez nich dokumentów. Istotne jest również to, czy stosują się do konkretnych ograniczeń, uwzględnionych w prawie jazdy. Nieznajomość kodów oraz ignorowanie zaleceń lekarskich może skutkować wysokim mandatem.


REKLAMA


Zobacz wideo 10 sekund do utraty prawa jazdy. Kierowcę czeka ponowny egzamin


Jazda bez okularów a mandat. Kto musi nosić je podczas jazdy samochodem?
Przyszli kierowcy przed rozpoczęciem kursu na prawo jazdy są zobowiązani do przejścia badań lekarskich. Ich celem jest wykluczenie przeciwwskazań do prowadzenia pojazdu lub wykonywania pracy kierowcy. Uprawniony lekarz przeprowadza wywiad medyczny oraz badanie obejmujące między innymi ocenę układu krążenia, układu nerwowego, układu ruchu i narządu wzroku. Osoby posiadające wadę wzroku powinni pamiętać, aby zabrać ze sobą aktualnie używane okulary korekcyjne lub szkła kontaktowe. Na koniec lekarz sporządza dokumentację medyczną i wydaje orzeczenie lekarskie o braku lub istnieniu przeciwwskazań do kierowania pojazdem. W efekcie w dokumencie na prawo jazdy mogą znaleźć się poszczególne kody, które są jednoznaczne z ograniczeniami dla kierowców. Najczęściej dotyczą osób zmagających się z problemem ze wzrokiem. W tym przypadku mowa o kodach:


01.01 - okulary korekcyjne,
01.02 - soczewki,
01.03 - okulary ochronne,
01.04 - szkła przyciemniane,
01.05 - przepaska na oko,
01.06 - wybór pomiędzy okularami a soczewkami.


W trakcie badań warto zatem poinformować lekarza o swoich preferencjach dotyczących korekcji wzroku. Najwygodniejszym rozwiązaniem jest kod 01.06, który umożliwia prowadzenie pojazdu zarówno w okularach, jak i soczewkach.


Mandat za brak okularów w samochodzie. To nie tylko kara grzywny
Wspomniane kody jasno określają wymagania wobec osoby kierującej pojazdem, co może zwrócić uwagę policjantów podczas kontroli. Jak przypominają funkcjonariusze, kierowanie pojazdem bez wymaganych okularów może być traktowane jak jazda bez uprawnień.


Osoba popełniająca takie wykroczenie podlega karze grzywny nie niższej niż 1500 złotych, karze aresztu lub ograniczenia wolności. To jednak nie wszystko. Funkcjonariusze w takim przypadku mają uprawnienie do zatrzymania prawa jazdy


- czytamy na stronie Policja Warmińsko-Mazurska. Posiadając wadę wzroku, warto zatem sprawdzić rubrykę nr 12 umieszczoną na rewersie. To właśnie tam umieszczane są kody oraz wszelkie informacje dodatkowe.


Zobacz też: Dostał mandat za błąd kogoś innego. Policja nie zauważyła zbieżności. "Doszło do pomyłki"
Zaleceń lekarskich nie warto ignorować, czego przykładem jest między innymi historia z 30 listopada 2023 roku. Wówczas policjanci szczycieńskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej samochód marki Volkswagen, którym kierował 24-letni mężczyzna. W trakcie przeprowadzania czynności funkcjonariusze zauważyli, iż kierowca nie ma na sobie okularów korekcyjnych, w których powinien prowadzić pojazd. Na jego dokumencie widniał kod 01.01.


W związku z popełnionym wykroczeniem mieszkaniec gminy Szczytno niebawem stanie przed sądem


- wyjaśniono. Jak przypomina serwis Money, choćby w przypadku używania soczewek przy posiadanym kodzie 01.01 kierowca może otrzymać mandat. Podobnie jest w odwrotnej sytuacji, gdy kierowca założy okulary, a w jego prawie jazdy widnieje kod 01.02.


Dziękuje my, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! 31577767
Idź do oryginalnego materiału