System EUROLINE został zaprojektowany przez firmę EUROIMMUN w celu szybkiej i łatwej detekcji od kilku do choćby kilkudziesięciu różnych przeciwciał w jednym badaniu. Z powodzeniem wykorzystywany jest od wielu lat w diagnostyce autoprzeciwciał, infekcji, doskonale sprawdza się również w serologicznej diagnostyce alergii, czyli wykrywaniu specyficznych IgE w surowicy pacjentów, u których podejrzewana jest alergia IgE-zależna. Wieloparametrowe profile alergologiczne EUROLINE pozwalają na oznaczenie do 54 różnych alergenów oraz markera reakcji krzyżowych CCD z zaledwie jednego pobrania, czyli uzyskanie do 55 indywidualnych wyników.
Dowiedz się więcej o profilach EUROLINE i sprawdź naszą ofertę
Najszerszy profil alergologiczny
Profil Atopowy Screen, nazywany zwyczajowo „Dużym profilem alergicznym”, jest najszerszym testem typu profil na rynku polskim. Służy do diagnostyki serologicznej alergii pokarmowych, wziewnych, alergii na jady owadów i alergeny środowiskowe. W jego skład wchodzą: 23 alergeny wziewne (roztocze kurzu domowego, grzyby, alergeny zwierząt domowych, pyłek traw i drzew), 28 alergenów pokarmowych (warzywa, owoce, nabiał, mięso, owoce morza, orzechy, mąka), 2 alergeny jadów owadów (jad osy, jad pszczoły) i 1 alergen środowiskowy (lateks). Dzięki takiej konstrukcji profil sprawdzi się doskonale na początkowym etapie diagnostyki jako test przesiewowy w kierunku swoistych przeciwciał IgE przeciwko wielu różnym alergenom.
Unikatowe cechy profili EUROLINE
Standardem w wykrywaniu przeciwciał IgE jest określnie klasy przeciwciał (od klasy 0 do klasy 6), która informuje o poziomie przeciwciał. Im wyższy poziom przeciwciał IgE, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia u pacjenta objawów alergii. Klasy 1 i 2 wskazują na niski poziom przeciwciał, który bardzo często nie jest związany z objawami klinicznymi. Natomiast wynikom w klasach 5 czy 6 bardzo często towarzyszą typowe objawy alergii. Oprócz klas przeciwciał, każdy wynik profili alergologicznych EUROLINE prezentowany jest również w postaci stężenia przeciwciał IgE w jednostkach kU/L oraz – dla łatwiejszego odczytu – wyniki prezentowane są na wydruku w postaci wykresu graficznego.
Najbardziej istotną cechą systemu EUROLINE, bezpośrednio wpływającą na jakość prezentowanych wyników, jest innowacyjne zastosowanie indywidualnych membran, na których umieszczone są alergeny. W przeciwieństwie do produktów konkurencyjnych, system EUROLINE pozwala na dobranie osobnych membran, dopasowanych do konkretnych grup alergenów, umożliwiając tym samym optymalną prezentację epitopów alergenowych. Takie podejście do konstrukcji testu sprawia, iż liczba reakcji niespecyficznych jest zredukowana do minimum, a czułość badania pozostaje na bardzo wysokim poziomie.
Dodatkowo na każdym profilu alergologicznym EUROLINE znajduje się pasmo CCD, czyli marker reakcji krzyżowych. Pozytywne wybarwienie pasma CCD wskazuje na obecność we krwi pacjenta przeciwciał anty-CCD, które mogą wpłynąć na wynik i utrudnić jego interpretację. Przeciwciała anty-CCD nie mają znaczenia klinicznego, ponieważ nie są zdolne do inicjowania reakcji alergicznej, np. świądu czy wysypki skórnej, ale stanowią problem w serologicznej diagnostyce alergii. W każdym przypadku, gdy w badaniu uzyskano pozytywny wynik dla przeciwciał anty-CCD, należy z większą niż zwykle ostrożnością podejść do jego interpretacji. W szczególności, gdy obok pozytywnego pasma CCD uzyskano wiele dodatnich pasm alergenowych dla alergenów bogatych w reszty CCD, jak pokarmy pochodzenia roślinnego, pyłek traw i drzew, jady owadów. Takie wyniki mogą być albo fałszywie dodatnie, albo zawyżone. Sposobem na wykluczenie wpływu przeciwciał anty-CCD na wynik jest zastosowanie specjalnego odczynnika – CCD Absorbentu.
Możliwość automatyzacji badania
W przeszłości zdecydowana większość badań w kierunku alergii IgE testami EUROLINE była wykonywana manualnie przy użyciu kołyski laboratoryjnej służącej do inkubacji profili alergologicznych EUROLINE oraz skanera płaskiego umożliwiającego ocenę wybarwionych pasm alergenowych, wydruk oraz archiwizację wyniku. w tej chwili dzięki szybkiemu postępowi technologicznemu oraz w związku ze wzrostem popularności badań testami EUROLINE, a tym samym zwiększeniem się liczby analiz realizowanych w laboratoriach diagnostycznych, testy EUROLINE wykonywane są przy użyciu takich urządzeń, jak EUROBlotMaster czy EUROBlotOne. Zapewnia to lepszą standaryzację badań i redukuje ilość pracy manualnej do minimum.
Kompleksowa oferta profili EUROLINE
Kompleksowa oferta testów EUROLINE obejmuje ponad 30 różnych profili. Do najczęściej wybieranych należą profile: wziewny (20 alergenów + CCD), pokarmowy (20 alergenów + CCD) oraz pediatryczny/mieszany (27 alergenów + CCD). „Wielka trójka profili EUROLINE” swoim składem pokrywa najważniejsze i najczęściej występujące w naszej populacji alergeny wziewne i pokarmowe.
Do bardziej celowanej diagnostyki specyficznych IgE można wykorzystać profile 10-alergenowe – 4 profile wziewne (zwierzęta, alergeny domowe, trawy i chwasty, drzewa) oraz 4 profile pokarmowe (owoce, warzywa, nabiał i orzechy, mąka i mięso). Profile 10-alergenowe umożliwiają uzyskanie do 80 unikatowych wyników. Dzieje się tak, ponieważ alergeny między profilami się nie powtarzają, a każdy z nich prezentuje oddzielną grupę alergenów, do których wprost nawiązują nazwy profili.
Na szczególną uwagę zasługują profile molekularne, zwane inaczej komponentowymi. To dzięki nim możliwa jest identyfikacja składowej alergenu (komponentu), która jest adekwatną przyczyną występujących u pacjenta objawów. Profile molekularne to również doskonałe narzędzie dla osób przygotowujących się do odczulania na pyłek traw, drzew oraz jady owadów. Molekularna diagnostyka alergii pozwala przewidzieć sensowność i oszacować skuteczność immunoterapii alergenowej.
Profile alergologiczne EUROLINE to precyzyjne i wiarygodne narzędzie do diagnostyki alergii IgE-zależnych, któremu zaufało ponad 150 medycznych laboratoriów diagnostycznych w Polsce.