Około 18 tysięcy osób przeszło tegoroczną kwalifikację wojskową, która trwała od początku lutego.
Do kwalifikacji wojskowej zobowiązani byli mężczyźni, którzy w bieżącym roku kalendarzowym ukończą 19 lat. Dodatkowo do kwalifikacji wezwano mężczyzn urodzonych w latach wcześniejszych (2001–2005), którzy do tej pory nie mieli określonej kategorii umiejętności czynnej służby wojskowej, a także osoby, które w latach 2023-2024 zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do służby wojskowej ze względu na stan zdrowia.
Kwalifikacją objęto także kobiety urodzone w latach 1998–2006, które mają umiejętności przydatne do służby wojskowej i dotychczas nie brały udziału w kwalifikacji. Wezwano również kobiety, które aktualnie pobierają naukę w celu zdobycia takich kwalifikacji i w roku szkolnym lub akademickim 2024/2025 kończą studia lub naukę w zawodach: medycznych, weterynaryjnych, morskich oraz lotniczych, psychologów, rehabilitantów, radiologów, diagnostyków laboratoryjnych, informatyków, teleinformatyków, nawigatorów oraz tłumaczy.
Ocenie poddano pełnoletnich ochotników oraz osoby o nieuregulowanym stosunku do służby wojskowej, które kończą 60 lat w bieżącym roku kalendarzowym, o ile nie posiadały określonej kategorii umiejętności czynnej służby wojskowej i zgłosiły się do kwalifikacji wojskowej.
Zobacz także:
Nowa przestrzeń w Krakowie. Są wielkie plany [WIZUALIZACJE]
Muzyczny maj w Krakowie. Światowej sławy gwiazdy zagrają w naszym mieście
Bezpieczeństwo przeciwpowodziowe dla Krakowa. Zwołano posiedzenie Sztabu Kryzysowego