Zajęcia kulinarne z wykorzystaniem Thermomixu w ramach laboratoriów przyszłości – scenariusz zajęć świetlicowych

pedagogika-specjalna.edu.pl 1 rok temu

Temat: „Koktajl owocowy” – źródło witamin.

Zajęcia z klasą III SPdP, uczniowie z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym

Czas – 1 godz.

Cele ogólne:

  • wspólne przygotowanie koktajlu owocowego,
  • promowanie zdrowego sposobu odżywiania.

Cele operacyjne:

Uczeń:

  • nazywa owoce użyte do koktajlu owocowego,
  • wie gdzie rosną wybrane owoce,
  • bezpiecznie posługuje się nożem,
  • obiera i kroi banana samodzielnie lub z pomocą nauczyciela,
  • utrzymuje porządek w swoim miejscu pracy,
  • współpracuje w grupie,
  • przelicza w zakresie 10,
  • rozumie potrzebę zachowania higieny przed kontaktem z jedzeniem.

Formy pracy:

  • indywidualna
  • grupowa

Metody pracy:

  • słowna – rozmowa
  • pokaz, obserwacja
  • działania praktyczne

Środki dydaktyczne:

wiórki kokosowe, banany, mrożone truskawki, podkładki, noże, Thermomix, sitko, słoik, dzbanek, małe szklanki, talerz na odpadki, przepis obrazkowy, ilustracje roślin, chusteczki, ściereczki, mydło

Przebieg zajęć:

1. Powitanie.

2. Zapoznanie z celem zajęć.

3. Pogadanka o owocach używanych do koktajlu.

– Jakie mają wartości odżywcze?

– Gdzie rosną?

4. Zapoznanie z etapami przygotowania koktajlu owocowego.

5. Przygotowanie stanowisk pracy:

– mycie rąk,

– zakładanie fartuchów.

6. Przygotowywanie mleka kokosowego.

7. Rozdanie podkładek i noży.

8. Pokaz sposobu obierania i krojenia banana.

9. Obieranie i krojenie bananów przez uczniów.

10.Odliczanie truskawek potrzebnych do koktajlu.

11. Dodawanie owoców do mleka kokosowego.

12. Przygotowywanie koktajlu owocowego w Thermomixie.

13. Wspólne sprzątanie stanowisk pracy.

14. Podsumowanie zajęć – ocena aktywności i zaangażowania.

15. Rozlewanie koktajlu do szklanek.

16. Degustacja.


Autor: Renata Lipińska – Czytelniczka Portalu

Idź do oryginalnego materiału