Zaburzenia psychiczne – psychoterapia online

yourvoice.pl 11 miesięcy temu

Zaburzenia psychiczne to problem, z którym walczy około 9 milionów dorosłych Polaków i aż 6 milionów dzieci i nastolatków. Z danych WHO wynika, iż dolegliwości psychiczne, o różnym stopniu nasilenia, występują u niemal 40% społeczeństwa. Niestety, tylko niewielkie odsetek chorych decyduje się na podjęcie leczenia lub psychoterapii. Sprawdź, które zaburzenia są najczęściej diagnozowane i jakie są ich objawy.

Podział zaburzeń psychicznych - przykłady najważniejszych zaburzeń

Wśród najczęściej występujących zaburzeń psychicznych wymienia się depresję i związane z nią zaburzenia nastroju, zaburzenia nerwicowe oraz zaburzenia zachowania spowodowane zażywaniem substancji psychoaktywnych. Klasyfikacja jest jednak znacznie szersza i obejmuje następujące typy zaburzeń:

  • Zaburzenia osobowości — ze szczególnym uwzględnieniem zaburzenia typu borderline.
  • Zaburzenia lękowe — to jeden z rodzajów zaburzeń depresyjnych, który objawia się bólami w klatce piersiowej, przyspieszonym biciem serca i innymi fizjologicznymi reakcjami na sytuację stresowe. Głównymi rodzajami zaburzeń lękowych są:
  • Fobie społeczne — lęk przed spotykaniem się z ludźmi, przebywaniem w zatłoczonym omieszczeniu.
  • Fobie specyficzne — lęk przed zwierzętami, teksturą, jedzeniem itp.
  • Zespół lęku uogólnionego — przesadna obawa przed tragicznymi wydarzeniam.
  • Agorafobia — lęk przed otwartymi przestrzeniami.
  • Zaburzenia obsesyjno-kompulsywne — przymus powtarzania konkretnej czynności.
  • Zespół ostrego stresu i stresu pourazowego — stan występujący po przeżyciu traumatycznej sytuacji.
  • Zaburzenia snu — Insomnia, czyli bezsenność, to niejedyna postać zaburzeń snu. Dolegliwości mogą obejmować także niedobory snu, zaburzenia rytmu snu i czuwania, a także nadmierną senność. o ile przypadłość nie ma podłoża somatycznego, zaleca się wdrożenie psychoterapii (online lub stacjonarnej).
  • Całościowe zaburzenia rozwojowe ADHD

Innym typem zaburzeń psychicznych, które z roku na rok przybiera na sile, są zaburzenia odżywiania. To coraz częściej diagnozowane zaburzenie psychiczne, na które narażone są w szczególności kobiety, niemniej problem może dotyczyć także mężczyzn. Zaburzona relacja z jedzeniem ma podłoże psychologiczne i osobowościowe (niskie poczucie wartości), biologiczne, genetyczne lub środowiskowe (porównywanie się z otoczeniem). Problem dotyczy zarówno osób z normalną wagą ciała, jak i zbyt niskim lub zbyt wysokim BMI. Istnieje kilka rodzajów zaburzeń odżywiania, w tym: anoreksja, bulimia, zaburzenia z napadami objadania się, ortoreksja czy zespół jedzenia nocnego. Leczenie zaburzeń opiera się przede wszystkim na psychoterapii (online lub stacjonarnej) oraz psychoedukacji.

Leczenie zaburzeń psychicznych — rola psychoterapii

Choroby psychiczne i zaburzenia psychiczne mogą być z powodzeniem leczone z zastosowaniem technik psychoterapeutycznych. Pacjenci z zaburzeniami psychicznymi są często kierowani na psychoterapię poznawczo-behawioralną, która pozwala lepiej zrozumieć emocje i skuteczniej nimi zarządzać. Psychoterapia online lub stacjonarna może przynieść bardzo dobre efekty, o ile pacjent otworzy się przed terapeutą i spróbuje wdrożyć techniki prezentowane podczas terapii w codziennym życiu.

Idź do oryginalnego materiału