Zabraknie środków na finansowanie rezydentur?

termedia.pl 1 tydzień temu
Zdjęcie: PAP/Jakub Kaczmarczyk


Z danych Naczelnej Rady Lekarskiej wynika, iż do 2032 r. wakaty na personel lekarski zostaną uzupełnione, jednak później będziemy kształcić więcej medyków, niż realnie potrzebujemy. – System wykształci lekarzy, ale potem może zabraknąć środków na sfinansowanie dla nich rezydentur – uważa Łukasz Jankowski, prezes NRL.



Jak wskazał Łukasz Jankowski w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej”, obecnie aktywnych zawodowo jest około 140 tys. lekarzy. – Szacuje się, iż brakuje jeszcze mniej więcej 15 proc., ale do 2032 r. będziemy mieć tylu lekarzy, ilu potrzeba przynajmniej na papierze – powiedział prezes NRL.

Szpitalnictwo z XIX wieku

– Z naszych danych wynika, iż do 2032 r. braki zostaną uzupełnione, a później będziemy kształcić więcej lekarzy, niż realnie potrzebujemy. Oczywiście są to jedynie estymacje. Nie wiemy, jaka będzie rola sztucznej inteligencji, jakie pojawią się potrzeby związane z nowoczesnymi terapiami, ani czy społeczeństwo nie będzie się jeszcze szybciej starzeć. Trzeba też pamiętać, iż lekarz lekarzowi nierówny. Istotne jest, gdzie ci lekarze będą pracować – czy w sektorze prywatnym, czy w publicznym systemie ochrony zdrowia. w tej chwili najbardziej zagrożonym elementem systemu wydaje się szpitalnictwo. choćby jeżeli lekarze będą dostępni, z dużym prawdopodobieństwem nie wybiorą pracy w szpitalach, a przynajmniej w obecnym modelu szpitalnictwa, bo to wciąż model z XIX wieku – powiedział Jankowski. – Powinno nam zależeć na zwiększeniu liczby lekarzy w NFZ bardziej niż po prostu liczby lekarzy. A na to się nie zanosi – dodał.

200 dodatkowych miejsc na kierunkach lekarskich – komentarz NRL Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej wydało opinię w sprawie projektu rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie limitu przyjęć na studia na kierunkach lekarskim i lekarsko-dentystycznym.
Idź do oryginalnego materiału