Zabieg był medyczny czy kosmetyczny? Chodzi o podatek VAT

termedia.pl 3 tygodni temu
Zdjęcie: 123RF


Urząd Celno-Skarbowy w Katowicach pyta pacjentki jednej ze śląskich klinik, czy ich zdaniem zabieg, któremu się poddały, był bardziej medyczny czy bardziej kosmetyczny – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.



Autor artykułu wskazuje na problem dostępu Krajowej Administracji Skarbowej do danych chronionych tajemnicą lekarską oraz do danych wrażliwych (osobowych). – Pytanie jest zasadnicze – czy ich ochrona jest ważniejsza niż interes budżetu państwa? – pyta dziennik.

Informuje, iż w katowickiej klinice trwa kontrola celno-skarbowa, ale pełnomocnik lekarzy złożył zawiadomienie do prokuratora o popełnieniu przestępstwa przez funkcjonariuszy KAS. Jego zdaniem przekroczyli oni swoje uprawnienia, przez co popełnili przestępstwo z art. 231 Kodeksu karnego. Według pełnomocnika skarbówka pozyskała dane pacjentek z rachunków bankowych.

– Źródłem problemu są różnice w opodatkowaniu. Przypomnijmy, iż szeroko pojęta branża medyczna korzysta ze zwolnienia z VAT, jeżeli świadczy usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia (art. 43 ust. 1 pkt 18–19a ustawy o VAT) – pisze gazeta.

Dodaje też, iż inne usługi mogą być opodatkowane 8-proc. VAT, a czasem choćby według stawki 23 proc.

Jak zaznacza „DGP”, tu pojawia się zasadniczy problem, bo żeby ocenić, czy dany zabieg jest zwolniony z VAT, trzeba ustalić jego cel. Klinika medyczna ma prawo powołać się jednak na tajemnicę lekarską, a wtedy skarbówka próbuje innych metod, jak np. pozyskiwanie danych z rachunków czy przepytywanie pacjentów.

Idź do oryginalnego materiału