Zaawansowane neuroobrazowanie MRI często zmienia sposób leczenia raka mózgu

biegowelove.pl 2 miesięcy temu

Naukowcy podają, iż zaawansowane techniki neuroobrazowania MRI — takie jak perfuzja i spektroskopia — zmieniają 44% planów leczenia pacjentów z glejakiem o wysokim stopniu złośliwości.

Odkrycia potwierdzają teorię, iż zaawansowane i kontrolne badanie MRI w tej grupie pacjentów będzie miało wpływ na sposób leczenia, napisał zespół kierowany przez dr Samira Daghera z Anderson Cancer Center na Uniwersytecie Teksasu w Houston. Wyniki badania opublikowano 14 sierpnia w czasopiśmie Amerykański dziennik rentgenowski.

„[Our study confirmed] „Hipoteza jest taka, iż ​​co najmniej w jednej trzeciej przypadków nastąpi zmiana kierownictwa” – zauważyła grupa.

Zaawansowane neuroobrazowanie MR było często stosowane w protokołach obserwacji pacjentów z glejakiem o wysokim stopniu złośliwości, próbując odróżnić progresję nowotworu od efektu leczenia. Nie jest jednak jasne, jak te technologie wpływają na zarządzanie kliniczne. Grupa Daghera zbadała wpływ zaawansowanego neuroobrazowania opartego na rezonansie magnetycznym na podejmowanie decyzji klinicznych u pacjentów z glejakiem o wysokim stopniu złośliwości po leczeniu w badaniu obejmującym 63 osoby leczone chemioterapią i radioterapią z powodu glejaka rozlanego 4. stopnia (najbardziej agresywnego). Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) w okresie od marca 2017 r. do października 2020 r.

Wszyscy uczestnicy badania przeszli konwencjonalny rezonans magnetyczny, a następnie zaawansowane neuroobrazowanie (tj. sekwencje obrazowania wieloprzepływowego i spektroskopowego) w celu oceny niejednoznacznych wyników wstępnego badania obrazowego dotyczących progresji nowotworu w porównaniu z efektem leczenia. Dziesięciu neuroradiologów zinterpretowało zaawansowane skany MRI. Siedmiu neuroonkologów wypełniło ankiety przed i po dodatkowym zaawansowanym obrazowaniu neuroobrazowym, a badacze obliczyli procentowe zmiany między zamierzonym a rzeczywistym planem leczenia przed i po dodatkowym obrazowaniu.

Naukowcy podali, iż 44% zamierzonych planów leczenia zmieniło się po zaawansowanym neuroobrazowaniu wśród 63 pacjentów. Zmiany obejmowały wprowadzenie odmiennych ustaleń dla pacjentów zamierzających wziąć udział w badaniu klinicznym, zmianę chemioterapeutyków, poddanie się interwencji chirurgicznej i poddanie się kolejnemu kursowi radioterapii. W rzeczywistości lekarze zlecający odkryli, iż zaawansowane skany neuroobrazowe MRI były przydatne w ponownej kalibracji 93% planów leczenia pacjentów z rakiem mózgu.

Zdaniem naukowców wyniki badania podkreślają korzyści badania MRI w zapewnianiu skutecznej opieki nad pacjentami z rakiem mózgu.

„Wpływ zaawansowanych technik neuroobrazowania na decyzje dotyczące postępowania przemawia za ich włączeniem do protokołów obrazowania w celu monitorowania leczenia dorosłych pacjentów z AD [high-grade glioma]stwierdziła w oświadczeniu korespondentka dr Melissa Chen, MD, również MD Anderson AJR.

Pełne badanie można znaleźć Tutaj.

Idź do oryginalnego materiału