Za błąd medyczny można uznać też błędną diagnozę

termedia.pl 7 miesięcy temu
Zdjęcie: 123RF


Za popełnienie błędu medycznego lekarz może ponieść odpowiedzialność zawodową, cywilną, karną oraz dyscyplinarną. Definicja błędu medycznego nie została jednak sformułowana przez polskiego ustawodawcę. Wywieść ją jednak można z orzecznictwa Sądu Najwyższego.



Z orzecznictwa Sądu Najwyższego (orzeczenie SN z 1 kwietnia 1955 r., sygn. akt IV CR 39/54) wynika, iż błędem w sztuce lekarskiej jest nie tylko czynność (zaniechanie) lekarza w zakresie terapii ale także w zakresie rozpozania choroby (błąd diagnostyczny) - pisze portal prawo.pl. Przykładem błędu diagnostycznego jest np. niewykrycie u pacjenta zapalenia wyrostka robaczkowego.

W związku z popełnieniem błędu medycznego lekarz może ponieść odpowiedzialność zawodową, cywilną, karną oraz dyscyplinarną.

Portal wyjaśnia, iż postępowanie w przedmiocie odpowiedzialności zawodowej lekarza, może toczyć się niezależnie od postępowania karnego lub postępowania dyscyplinarnego dotyczącego tego samego czynu. P odkreśla, iż odpowiedzialność zawodowa lekarza nie jest tym samym co odpowiedzialność dyscyplinarna. Odpowiedzialność dyscyplinarną (inaczej zwaną odpowiedzialnością porządkową pracowników) regulują art. 108 i n. kodeksu pracy i w przypadku zawinionego niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków pracowniczych – ponosić ją mogą wyłącznie lekarze zatrudnieni na podstawie umowy o pracę - pisze.

W związku z popełnieniem błędu medycznego, w zależności od okoliczności danej sprawy, lekarz może ponieść też odpowiedzialność karną.

Według danych opublikowanych przez Naczelną Izbę Lekarską rokrocznie w prokuraturach wszczyna się ok. 2 tys. spraw karnych o błędy medyczne. kilka z nich trafia jednak na wokandę. W latach 2018-2021 skierowaniem aktu oskarżenia zakończyło się odpowiednio 153, 197, 199 i 216 spraw, a wyrokiem skazującym – jeszcze mniej - pisze prawo.pl.

Przeczytaj także: „Nie chcemy niepożądanych zdarzeń zamiatać pod dywan”

Idź do oryginalnego materiału