21 marca, czyli w pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Moje Nerki (OSMN) postanowiło zorganizować „Marsz dla nerek”. Hasłem przewodnim jest „RAZEM DLA ZDROWIA NEREK. Dbam. Badam. Chronię”. Jak podkreśla stowarzyszenie, w naszym kraju aż 4,5 mln osób cierpi na jakąś formę uszkodzenia nerek, ale choćby 95 proc. z nich nie wie, iż ma ten problem.
„Niech to będą prozdrowotne wagary na Kopcu Kościuszki w jego 200 lecie powstania…”
Jak co roku OSMN z okazji Światowego Dnia Nerek podejmuje próbę zwiększenia świadomości Polaków w kwestiach dbania o zdrowe nerki.
– Według szacunków aż 4,5 mln Polaków cierpi na jakąś formę uszkodzenia nerek, ale przeważająca część, bo około 95% z tych osób, nie wie, iż ma problem z nerkami i umiera. Symbolem tych osób, które wiedzą, są zdiagnozowane i leczone, jest wierzchołek góry lodowej — stąd marsz na kopiec, jako symbol wierzchołka — poinformował organizator, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Moje Nerki (OSMN).
W marszu uczestniczyć będą głównie osoby z chorymi nerkami, aby podzielić się swoim doświadczaniem i przypomnieć, jak ważna jest profilaktyka. Organizatorzy na Marsz zapraszają także dzieci i młodzież, ponieważ pierwszy dzień wiosny jest również dniem wagarowicza.
Jeden marsz, podwójne znaczenie
Poprzez tę akcję Ogólnopolskie Stowarzyszenie Moje Nerki ma nadzieję pokazać znaczenie i rolę nerek dla zdrowia, jak ważne jest zapobieganie uszkodzeniom nerek i wykrywanie ich na czas oraz reagowanie, aby zapobiec rozwinięciu się choroby do bardziej zaawansowanego stadium.
Z drugiej strony Marsz, poprzez swoją wyjątkową formułę i lokalizację, ma na celu uświadomienie społeczeństwu, jak ważne jest zachowanie zdrowego trybu życia, do którego należy przestrzeganie: diety ubogiej w sól i cukier, unikanie produktów przetworzonych, czerwonego mięsa, ograniczenie alkoholu, rezygnacja z palenia. Bycie fit oznacza również kontrolowanie własnej wagi, jak również zadbanie o aktywność fizyczna i odpowiednie nawodnienie.
Wejdziesz na Kopiec, dostaniesz butelkę
Tym chwytem organizatorzy przypominają, iż dla prawidłowego funkcjonowania nerek niezbędna jest odpowiednia ilość wypitej wody. Zaleca się, spożywanie od 1,5 do 2 litów wody dziennie, a latem, w czasie upałów – 3 litry. Dodatkowo na terenie Kopca Kościuszki będzie można:
- wykonać pomiary ciśnienia tętniczego i BMI,
- uzyskać bezpłatne porady specjalisty, dietetyka klinicznego,
- zmierzyć poziom stężenia kreatyniny w surowicy krwi.
Na górze stanie stanowisko Narodowego Funduszu Zdrowia, które będzie informowało o profilaktyce związanej z leczeniem nerek, dodatkowo będą rozdawane ulotki i materiały o zdrowiu, pojawią się również informacje dotyczące profilaktyki 40 PLUS. Pojawi się także stoisko Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, by przekazać wiedzę na temat zagrożeń ze strony dopalaczy i alkoholu.
Choroby nerek na początku są bezobjawowe
Wczesna choroba nerek przebiega bezobjawowo, a jej głównymi czynnikami ryzyka są cukrzyca i nadciśnienie tętnicze, które mogą prowadzić do konieczności dializy lub przeszczepu nerki. Objawy, które można zaobserwować na późniejszym etapie to ból i pieczenie podczas oddawania moczu, częstsze oddawanie moczu, większe parcie na pęcherz, ból w dolnej części pleców, gorączka, ogólne osłabienie, wymioty.
Źródło: krakow.tvp.pl, moje-nerki.pl