Wzrasta liczba przypadków odry w Polsce

mzdrowie.pl 7 miesięcy temu

Jak informuje NIZP PZH – PIB, od 1 stycznia do 15 kwietnia 2024 r. zanotowano już 75 przypadków odry, z czego 25 przypadków w samym marcu, a 35 – w pierwszej połowie kwietnia. To więcej niż w całym 2023 roku, kiedy odnotowano w Polsce 36 potwierdzonych przypadków odry i więcej niż w 2022, gdy było ich 27.

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny informuje, iż liczba zachorowań na odrę w poszczególnych miesiącach 2024 roku prezentowała się następująco:

  • styczeń – 9 przypadków
  • luty – 6 przypadków
  • marzec – 25 przypadków
  • 1-15 kwietnia – 35 przypadków

W ostatnich miesiącach zwiększa się liczba przypadków zachorowań na odrę w całej Europie i prawdopodobnie ta tendencja wzrostowa będzie się utrzymywać. Światowa Organizacja Zdrowia podaje, iż w 2023 roku było około 42,2 tys. zachorowań. Oznacza to, iż w 2023 r. na świecie nastąpił prawie 80 procentowy wzrost liczby przypadków w porównaniu do roku 2022.

Odra jest zakaźną chorobą wywoływaną przez paramyxowirusy. Wirus przenoszony jest drogą kropelkową, a jego inkubacja 10-12 dni. Dopiero po tym czasie od zakażenia pojawiają się objawy. Pierwsze objawy odry przypominają objawy infekcji wirusowej dróg oddechowych – pojawia się katar, kaszel, gorączka. Charakterystyczny objaw odry to wysypka, która początkowo jest drobna, bladoróżowa i występuje na twarzy. Następnie rozprzestrzenia się na całe ciało, staje się gruboplamista i ciemnoróżowa. Po ok. 7 dniach skóra zaczyna się łuszczyć, a wysypka zanika.

Najbardziej niebezpieczne dla zdrowia są jednak powikłania, które zdarzają się dość często. Należą do nich wymioty, biegunki, zapalenie płuc, zapalenie ucha środkowego, a choćby zapalenie mózgu czy opon mózgowo-rdzeniowych. U niemowląt może ona spowodować trwałe, nieodwracalne uszkodzenie mózgu.

Idź do oryginalnego materiału