Wzdęcia to jedna z najczęstszych dolegliwości ciążowych, która pojawia się u około połowy kobiet. Zmiany hormonalne, spowolniona praca układu trawiennego i rosnąca macica sprawiają, iż przyszłe mamy często odczuwają uczucie pełności, napięcia w brzuchu i nadmierną produkcję gazów. Jak skutecznie i bezpiecznie złagodzić te dolegliwości?
Dlaczego w ciąży dokuczają wzdęcia?
W organizmie przyszłej mamy zachodzą ogromne zmiany hormonalne, niezbędne do prawidłowego rozwoju płodu. Za nasilenie wzdęć w ciąży odpowiada podwyższony poziom progesteronu – hormon ten spowalnia motorykę jelit, przez co pokarm dłużej w nich zalega i fermentuje. W konsekwencji dochodzi do zwiększonej produkcji gazów, które wywołują nieprzyjemne uczucie napęcznienia jelit.
W drugiej połowie ciąży dochodzi do znacznego powiększenia się macicy, która może uciskać na narządy w jamie brzusznej, w tym jelita. To zaburza ich prawidłowe funkcjonowanie, wywołując zaparcia i wzdęcia. Są to więc niegroźne, całkowicie fizjologiczne procesy, które jednak mogą być uciążliwe[1].
Jakie preparaty na wzdęcia można bezpiecznie stosować w ciąży?
Ze względów bezpieczeństwa tylko niektóre preparaty dostępne bez recepty są przeznaczone dla kobiet ciężarnych. Należą do nich tabletki na wzdęcia na bazie symetykonu – to substancja silikonowa, która nie wchłania się z przewodu pokarmowego. Jest przez to obojętna dla organizmu, dzięki czemu może być stosowana przez przyszłe mamy.
Symetykon zmniejsza napięcie powierzchniowe pęcherzyków gazu nagromadzonych w treści pokarmowej i śluzie obecnym w jelitach. To one odpowiadają za dyskomfort i ból towarzyszące wzdęciom. Pod wpływem symetykonu pęcherzyki zaczynają pękać, a uwolnione z nich gazy wchłaniają się przez ściany jelit lub są usuwane na zewnątrz, co może zmniejszyć dokuczliwe objawy[2].
Oprócz tego przyszłe mamy mogą wspomóc pracę przewodu pokarmowego dzięki probiotyków. Zaburzenia naturalnie występującej w nim mikroflory często przyczyniają się do występowania wzdęć i innych objawów jelitowych. Odpowiednio dobrane szczepy bakteryjne wspomagają odbudowę tej mikroflory, co może wspomóc pracę jelit i zredukować te dolegliwości.
Domowe sposoby na wzdęcia w ciąży
Choć problem wzdęć w ciąży w dużej mierze wynika ze zmian hormonalnych, na które nie mamy wpływu, pewne modyfikacje trybu życia mogą przyczynić się do złagodzenia tej dolegliwości. Warto przyjrzeć się swojemu jadłospisowi. Czy wzdęcia pojawiają się po określonych posiłkach? jeżeli tak, pomóc może ograniczenie produktów, które nam nie służą.
Posiłki powinny być spożywane powoli, a kęsy dokładnie przeżuwane. W ten sposób nie tylko zapobiegamy połykaniu nadmiernych ilości powietrza, ale też wspomagamy procesy trawienia. Inne działania, które mogą zmniejszyć nasilenie wzdęć, to:
- ograniczenie tłustych, smażonych, ciężkostrawnych potraw,
- unikanie napojów gazowanych,
- jedzenie mniejszych posiłków, ale częściej,
- picie odpowiedniej ilości płynów w ciągu dnia,
- regularna aktywność fizyczna, która wspomaga trawienie.
Wzdęcia w ciąży mogą być uciążliwe, ale na szczęście nie są powodem do niepokoju. jeżeli nie towarzyszą im żadne inne niepokojące dolegliwości, stanowią naturalny wynik zmian, jakie toczą się w organizmie ciężarnej. Dzięki drobnym zmianom w diecie można zapanować nad tym problemem.
[1]https://americanpregnancy.org/healthy-pregnancy/pregnancy-health-wellness/gas-during-pregnancy/ [dostęp 28.02.2025].
[2] Lewandowski, K., Kaniewska, M., Świątek, A., & Rydzewska, G. (2021). Symetykon – możliwe zastosowania w praktyce klinicznej i samoleczeniu. Lekarz POZ, 7(3): 223-232.