W kolejnej wersji projektu nowelizacji kodeksu karnego oraz wykroczeń znalazła się fakultatywna możliwość zastosowania postępowania przyspieszonego w momencie, gdy dana osoba zachowa się agresywnie w placówce medycznej i stworzy zagrożenie dla personelu.
– Na tle zdarzeń, które miały miejsce w ostatnich miesiącach, zaproponowaliśmy cztery zmiany w kodeksie karnym i wykroczeń tak, aby objąć szerszą ochroną oraz zaostrzeniem kar w odniesieniu do pewnych zjawisk nie tylko same te osoby, ale też miejsca, w których te czyny są popełniane – powiedział wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha podczas posiedzenia sejmowej podkomisji stałej do spraw zdrowia psychicznego.
Wyższy mandat za awanturę w przychodni
Chodzi o projekt nowelizacji kodeksu karnego, kodeksu wykroczeń oraz kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia. Odpowiada za niego Ministerstwo Sprawiedliwości, a sama propozycja jest reakcją m.in. na liczne przypadki przemocy wobec personelu medycznego – pisze portal Prawo.pl.
Projekt nie ogranicza się jednak jedynie do medyków – obejmuje zarówno funkcjonariuszy publicznych, jak i osoby, którym przyznano ochronę z tego tytułu. W tej grupie generalnie znalazły się osoby odpowiadające za ratowanie zdrowia i życia: policjanci, strażacy, medycy, funkcjonariusze straży miejskiej, ratownicy wodni i górscy, ale też zwykli obywatele, którzy podejmują się udzielania pierwszej pomocy. Jak zaznacza MS w uzasadnieniu projektu, w celu dopełnienia zmian w Kodeksie karnym należy wprowadzić zmiany również w Kodeksie wykroczeń.
Jak wyjaśniono, niezależnie od czynów skierowanych przeciwko konkretnym osobom, istnieje szereg zachowań, niedotyczących wprost nietykalności cielesnej, życia lub zdrowia funkcjonariuszy i osób chronionych jak funkcjonariusze, ale naruszających porządek publicznych i stwarzających atmosferę zagrożenia. Tym samym czyny te godzą w ład społeczny i prawo każdego do niezakłóconego korzystania z przestrzeni publicznej. Szczególnie dotyczy to sytuacji, gdy wykonywana jest działalność lecznicza oraz funkcjonowania szeroko pojętej sfery organów publicznych.