Wyższa akcyza na tytoń pomoże? Dziś Międzynarodowy Dzień Rzucania Palenia

rdc.pl 4 godzin temu
Zdjęcie: Dziś Międzynarodowy Światowy Dzień Rzucania Palenia (autor: pexels)


Dziś Międzynarodowy Dzień Rzucania Palenia. Czy wyższa akcyza na papierosy pomoże osobom na granicy uzależnienia? W Polskim Radiu RDC zapytaliśmy o to ekspertów.

Psycholożka i psychoterapeutka Natalia Harasimowicz z SWPS podkreśliła, iż wyższa akcyza może mieć pozytywny wpływ.

Pewnie osoby, które nie są jeszcze bardzo ciężko uzależnione, nie są uzależnione mocno fizjologicznie, nie muszą przyjmować tej nikotyny, może pomyślą, żeby zmniejszyć ilość papierosów na dzień. Walczymy o to, żeby było po prostu jak najmniej wypalonych papierosów — powiedziała Harasimowicz.

Dlaczego ludzie palą? Ekspert wyjaśnia

Jak dodała psychoterapeutka, czynnik ekonomiczny nie jest jednak wystarczający, by rzucić palenie. Dlaczego w ogóle ludzie sięgają po papierosy?

Z powodów obniżenia napięcia. Palenie jest gratyfikujące bardzo gwałtownie dla układu nerwowego. Na początku to uzależnienie jest psychologiczne. Dlaczego palę? Dlatego, żeby mniej jeść, bo jestem w grupie rówieśniczej, bo mogę robić przerwy w pracy — wyjaśniła Harasimowicz.

Ekspertka podkreśliła, iż kluczowa w rzucaniu palenia jest terapia.

Wpływ wyższej akcyzy na uzależnienie

Psychiatra terapii uzależnień dr Bohdan Woronowicz uważa, iż wyższa akcyza przełoży się na ograniczenia palenia.

W przypadku wszelkich tego typu substancji ograniczanie dostępności wpływa bardzo korzystnie. Im droższe będą papierosy, tym mniej będzie się go sprzedawało — powiedział dr Woronowicz.

Terapia koniecznością?

Ograniczenie dostępności, mimo iż jest wskazane, nie rozwiąże jednak problemu uzależnień.

To nie jest dla tych, którzy są uzależnieni. Głównie dla tych, którzy są na skraju uzależnienia, którzy wchodzą w uzależnienie. Bo ci, którzy są już uzależnieni, to oni wymagają terapii — podkreślił dr Woronowicz.

Według analiz cena paczki papierosów może wzrosnąć w przyszłym roku z obecnych 17-18 złotych do ponad 20 złotych. Akcyza na tytoń ma być podnoszona co roku przez trzy kolejne lata.

Według badań CBOS i raportu WHO w Polsce pali co czwarty dorosły, czyli prawie osiem milionów osób.

Idź do oryginalnego materiału