Naczelna Rada Lekarska, pozytywnie oceniając wytyczne w sprawie obowiązujących przepisów prawnych dotyczących dostępu do procedury przerwania ciąży, podkreśla, iż rozwiązanie to w zakresie problematyki przerywania ciąży nie może być uznane za wystarczające i docelowe.
Naczelna Rada Lekarska wydaje stanowisko w sprawie wytycznych minister zdrowia w sprawie obowiązujących przepisów prawnych dotyczących dostępu do procedury przerwania ciąży oraz wytycznych prokuratora generalnego w sprawie zasad postępowania powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury w zakresie prowadzenia postępowań przygotowawczych dotyczących odmowy dokonania przerwania ciąży oraz tzw. aborcji farmakologicznej.
Wytyczne w sprawie aborcji – stanowisko NRL
– Wytyczne w sprawie aborcji stanowią próbę wyjaśnienia lekarzom, pacjentkom i prokuratorom problematyki związanej ze stosowaniem obecnych, wysoce niedoskonałych przepisów prawa dotyczących przerywania ciąży.
– Sam fakt opublikowania przez minister zdrowia oraz prokuratora generalnego takich wytycznych wyjaśniających przepisy prawa należy ocenić wysoce pozytywnie. Należy jednak zaznaczyć, iż o ile nadanie przez prokuratora generalnego swojemu pismu nazwy „wytyczne” wydaje się uzasadnione z uwagi na to, iż ich adresatami są prokuratorzy, dla których – zgodnie z ustawą z 28 stycznia 2016 r. Prawo o prokuraturze – prokurator generalny jest przełożonym, a prawo o prokuraturze przyznaje prokuratorowi generalnemu uprawnienie do wydawania wytycznych i poleceń, o tyle samorząd lekarski nie znajduje uzasadnienia dla nadania przez minister zdrowia nazwy „wytyczne” dla pisma skierowanego do lekarzy – ordynatorów i kierowników oddziałów – tutaj nie występuje podległość służbowa lekarzy pełniących te funkcje wobec ministra zdrowia – tłumaczy NRL.