Wystartował Pilotaż Planu Eliminacji HCV w Polsce

mzdrowie.pl 7 miesięcy temu

5 kwietnia 2024 roku wystartował Pilotaż Planu Eliminacji HCV. Pilotaż realizowany jest przez Instytut Rozwoju Spraw Społecznych, w partnerstwie z firmami AbbVie i Abbott. Działania te mają na celu poprawę poziomu wykrywalności zakażeń wirusem HCV oraz wprowadzenie skutecznych rozwiązań organizacyjnych w obszarze diagnostyki i leczenia wirusowego zapalenia wątroby typu C (WZW C).

Wirusowe zapalenie wątroby typu C to choroba zakaźna, która często przebiega bezobjawowo i wykrywana jest przypadkowo na zaawansowanym etapie. „Efektem przewlekłego zakażenia HCV może być marskość wątroby lub rak wątrobowokomórkowy (HCC). Jednak, jeżeli u pacjenta odpowiednio wcześnie wykryjemy zakażenie, to dzięki skutecznym lekom możemy je wyleczyć i nie dopuścić do rozwoju tych chorób” – podkreśla prof. Wojciech Lisik, prorektor ds. klinicznych i inwestycji WUM, konsultant krajowy w dziedzinie transplantologii klinicznej.

„Obecnie około 140 tys. Polaków jest zakażonych HCV, jednak większość z nich nie zdaje sobie z tego sprawy. jeżeli nic w tym kierunku nie zrobimy, to liczba zakażonych osób będzie utrzymywała się praktycznie cały czas na poziomie powyżej 100000 tysięcy, choćby w 2060 roku. Wdrożenie ogólnopolskiego programu screeningowego w kierunku HCV, pozwalającego na wczesne wykrycie wirusa i podjęcie leczenia, może praktycznie przyczynić się do wyeliminowania tych zakażeń w polskiej populacji – może nie do roku 2030, ale na przykład do roku 2035” – mówi prof. Robert Flisiak, prezes zarządu głównego Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Pacjenci biorący udział w projekcie będą diagnozowani przy użyciu szybkich testów kasetkowych anty-HCV. Wyniki pilotażu zostaną opracowane i opublikowane w formie raportu, który może stanowić inspirację dla potencjalnej możliwości upowszechnienia przetestowanego rozwiązania w szerszej skali w kraju. „W ramach pilotażu Planu Eliminacji HCV planujemy poddać diagnozie 25 tys. pacjentów w kierunku zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu C (HCV), a osoby z wynikiem pozytywnym poinstruować, gdzie mogą podjąć skuteczną terapię prowadzącą do całkowitego wyleczenia. Projekt realizujemy we współpracy z Centrum Medycznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Wielospecjalistycznym Szpitalem Miejskim im. Józefa Strusia w Poznaniu” – zapowiada Małgorzata Bogusz, prezes Instytutu Rozwoju Spraw Społecznych.

Idź do oryginalnego materiału