Wysoka gorączka – co robić i jak ją zbić?

fiorda.pl 1 miesiąc temu
Strona główna

Gorączka to objaw chorób, a nie samodzielna infekcja. Pojawia się wskutek różnych schorzeń – od przeziębień, aż po nowotwory. Wysoka temperatura
ciała znacznie wpływa na samopoczucie i utrudnia codzienne funkcjonowanie. Jak obniżyć gorączkę u dorosłego i dziecka? Oto cenne wskazówki!

Wysoka gorączka – możliwe przyczyny

Prawidłowa temperatura ciała człowieka wynosi 36,6°C. Kiedy wskaźnik termometru pokazuje wynik pomiędzy 37,1°C a 38,0°C, mowa o stanie podgorączkowym. Kiedy pomiar wynosi więcej niż 38,0°C, pacjent boryka się z gorączką. Wysoka ciepłota organizmu świadczy o tym, iż wykorzystuje on mechanizmy obronne. Wśród przyczyn takiego stanu można wyróżnić, m.in.:

  • zakażenia bakteryjne;
  • infekcje wirusowe;
  • obecność pasożytów;
  • stany zapalne o różnym podłożu.

Gorączka pojawia się zatem np. przy okazji grypy, zatrucia pokarmowego czy reakcji alergicznej. jeżeli jest ona długotrwała, może świadczyć o chorobach przewlekłych, w tym nowotworach. Z tego względu tak ważne staje się to, by nie ignorować żadnych niepokojących symptomów i zawsze konsultować je z lekarzem.

Przejawy 40°C gorączki to nie tylko wyższy wynik na termometrze, ale także dolegliwości fizyczne, m.in. gęsia skórka, dreszcze, nadmierna potliwość. Powstają one wskutek np. kurczenia naczyń krwionośnych czy drżenia mięśni. W przypadku poszczególnych infekcji wywołujących wysoką temperaturę objawy towarzyszące bywają bardzo zróżnicowane.

Jak zbić gorączkę u dorosłych?

Aby wiedzieć, czym zbić gorączkę, najpierw powinno się poznać przyczynę jej wystąpienia. zwykle stanowi ona jeden z kilku symptomów mogących świadczyć np. o grypie. Kiedy pojawia się ogólne osłabienie, ból kości i stawów, kaszel czy katar, należy zgłosić się do lekarza. Specjalista przepisze lekarstwa, które zwalczą chorobę, jednocześnie pozbywając się gorączki, czyli jednego z jej objawów.

Jeśli gorączka nie przekracza 39°C, a stanowi jedyną dolegliwość pacjenta, można zastosować np. paracetamol lub ibuprofen. Regeneracji sprzyja także odpoczynek. Kiedy taka reakcja nie pomoże i temperatura stale będzie podwyższona, należy udać się do lekarza. Wizyta u specjalisty jest konieczna, jeżeli gorączka (niezależnie od wysokości) utrzymuje się długi czas, tzn. co najmniej trzy tygodnie.

Niekiedy okazuje się, iż gorączka wymaga hospitalizacji. Takie sytuacje zdarzają się, kiedy u pacjenta występują, np. wymioty, zaburzenia świadomości czy problemy z oddawaniem moczu lub stolca. W przypadku takich symptomów należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza, który zleci stosowne badania.

Jak zbić wysoką gorączkę? Kiedy zna się już jej przyczyny i wdroży zalecone przez specjalistę leczenie, można wspomóc się także domowymi metodami niwelowania objawów infekcji. Należą do nich:

  • chłodne okłady na czoło;
  • kąpiel w wodzie chłodniejszej od temperatury ciała o 1–2°C;
  • napary ziołowe (np. z kory wierzby, dzikiej róży czy czarnego bzu).

Gorączka u dziecka – jak ją zbić?

Z wysoką temperaturą nierzadko mierzą się także najmłodsi. Jak zbić gorączkę u malucha? W pierwszej kolejności, jeżeli nie ma innych niepokojących objawów, należy podać leki przeciwgorączkowe przeznaczone dla dzieci. Warto mieć w swojej apteczce medykamenty wcześniej skonsultowane z pediatrą. Gdy wysoka temperatura nie ustaje, zaleca się wizytę u specjalisty.

U dzieci często występuje gorączka trzydniowa. To choroba zakaźna, która dotyka przede wszystkim niemowlęta i najmłodsze pociechy. Jej podłoże stanowi zakażenie wirusami HHV6 lub HHV7, których nierzadko można się nabawić np. w żłobku czy przedszkolu. Objawy tego schorzenia to:

  • złe samopoczucie;
  • gorączka do 40°C;
  • bladoróżowa wysypka na ciele;
  • niekiedy biegunka i problemy z funkcjonowaniem dróg oddechowych.

W przypadku wystąpienia tych objawów należy podać przeznaczone dla dzieci leki na gorączkę. jeżeli symptomy nie znikną dość szybko, powinno się udać z maluchem do lekarza. Ten niekiedy zaleci wykonanie badań krwi.

Warto jednak wiedzieć, iż gorączka trzydniowa często ustępuje samoistnie i trwa bardzo krótko.

Kiedy u dziecka występują dodatkowe objawy, takie jak zmiana zachowania czy sposobu oddychania, o tym, co na wysoką gorączkę zastosować, może zdecydować wyłącznie lekarz. Wizyta u specjalisty to zawsze dobre rozwiązanie.

Bibliografia:
1. Kopiński P., Gorączka, stan podgorączkowy – przyczyny i leczenie, https://www.mp.pl/pacjent/objawy/175394,goraczka, [dostęp 25.07.2024].
2. Krzpiet A., Jak zbić gorączkę? Oto kilka domowych sposobów, https://www.medonet.pl/zdrowie,jak-zbic-goraczke–oto-kilka-domowych-sposobow,artykul,1734792.html#jak-zbic-goraczke, [dostęp 25.07.2024].
3. Owczarska-Oleszczuk A., Domowe sposoby na gorączkę. Czy są skuteczne?, https://gemini.pl/poradnik/artykul/domowe-sposoby-na-goraczke-czy-sa-skuteczne/, [dostęp: 25.07.2024].
4. Szenborn L., Gorączka trzydniowa (rumień nagły, tzw. szósta choroba), https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/choroby/chorobyzakazne/72251,goraczka-trzydniowa-rumien-nagly-tzw-szosta-choroba, [dostęp 25.07.2024].
5. Gieruszczak-Białek D., Kiedy gorączka u dziecka jest niebezpieczna?, https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/lista/86067,kiedy-goraczka-u-dziecka-jest-niebezpieczna, [dostęp: 25.07.2024].

ZOBACZ PODOBNE ARTYKUŁY

Układ oddechowy – budowa i funkcje

Organizm człowieka nie jest w stanie magazynować powietrza. Do nieustannej wymiany gazów między komórkami ciała a otoczeniem potrzeba więc układu ...
Czytaj Dalej

Wysoka gorączka – co robić i jak ją zbić?

Gorączka to objaw chorób, a nie samodzielna infekcja. Pojawia się wskutek różnych schorzeń – od przeziębień, aż po nowotwory. Wysoka ...
Czytaj Dalej

Zapalenie zatok – co trzeba wiedzieć o objawach i leczeniu?

Zapalenie zatok to powszechna dolegliwość – może dotknąć każdego i to niezależnie od wieku. Objawia się łącznym występowaniem między innymi ...
Czytaj Dalej

Idź do oryginalnego materiału