Dlaczego warto kręcić hula-hop?
Wielu z nas kręciło kiedyś hula-hop jedynie dla zabawy. Warto jednak wiedzieć, iż to nie tylko dziecięca zabawka, ale świetne narzędzie do treningu. Jest kilka dobrych powodów, dla których warto wrócić do kręcenia hula-hop.
Łatwe ćwiczenie całego ciała. Kręcenie hula-hop to doskonały sposób na wzmocnienie mięśni brzucha, bioder i pleców. Ruchy niezbędne do utrzymania obracającego się koła angażują wiele grup mięśniowych, co rzeźbi i ujędrnia oraz wzmacnia mięśnie głębokie (podobnie jak joga czy pilates). Do tego trening ten możesz wykonywać w domu, choćby podczas oglądania telewizji i nic cię nie kosztuje. Poprawa koordynacji i równowagi. Ta tylko z pozoru prosta czynność wymaga skoordynowanego działania między rękami, biodrami i nogami. Regularne kręcenie hula-hop może pomóc w poprawie koordynacji ruchowej oraz w usprawnieniu balansu ciała, co z kolei przekłada się na lepsze wykonywanie codziennych czynności, ułatwia m.in. taniec, jazdę na rowerze, jazdę na nartach czy łyżwach. Spalanie kalorii. Kręcenie hula-hop to dynamiczna forma aktywności fizycznej i sposób na spalanie kalorii. Przy intensywnym treningu można spalić choćby 400-500 kalorii w ciągu jednej godziny (choć konia z rzędem temu, kto potrafi kręcić nim przez godzinę), co może pomóc w utracie wagi lub utrzymaniu jej na zdrowym poziomie. Poprawa kondycji serca. Hula-hop, choć wymaga stania w miejscu, należy do łagodnych ćwiczeń aerobowych, może więc wspomagać zdrowie serca i poprawiać krążenie krwi. To z kolei może obniżyć ryzyko wystąpienia chorób serca i poprawić ogólną wydolność organizmu.Poprawa trawienia i metabolizmu. Kręcenie hula-hop może być też korzystne dla układu trawiennego, choć nie jest to głównym jego celem. Jak każda regularna aktywność fizyczna, także kręcenie hula-hop może przyspieszyć metabolizm i usprawnić perystaltykę jelit. Kręcenie kółka w talii to jednocześnie delikatny masaż brzucha, który może łagodzić problemy związane ze wzdęciami i niestrawnością. Redukcja stresu. Hula-hop to świetna zabawa (zwłaszcza jeżeli ma się do niego sporo dystansu i pozytywne nastawienie), jest więc świetnym sposobem na redukcję stresu i poprawę samopoczucia emocjonalnego. Każda regularna aktywność fizyczna ma moc redukcji stresu poprzez wydzielane w trakcie ruchu endorfiny. A hula-hop wydaje się być w tym jeszcze skuteczniejszy - kojarzy się z latami dzieciństwa, beztroską i wygłupami - tak ważnymi dla higieny psychicznej. Ponadto można nim kręcić w rytm ulubionej muzyki i tak odreagować napięcia z całego dnia.
Hula-hop - przeciwwskazania
Niezależnie od wieku czy poziomu sprawności fizycznej kręcenie hula-hop może być doskonałą formą aktywności fizycznej, która przynosi liczne korzyści dla całego ciała i umysłu. Istnieją jednak pewne sytuacje, w których kręcenie hula-hop może być niewskazane lub choćby niebezpieczne. Oto kilka przeciwwskazań do ćwiczeń z udziałem hula-hop:Reklama
Problemy z kręgosłupem. Osoby cierpiące na poważne problemy z kręgosłupem, takie jak dyskopatia czy przepuklina, powinny unikać dynamicznego kręcenia hula-hop lub skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem tej aktywności. Powtarzające się ruchy mogą zwiększyć obciążenie kręgosłupa i prowadzić do nasilenia dolegliwości.Problemy z miednicą. Osoby z problemami z miednicą, takimi jak dysplazja stawów biodrowych czy zapalenie stawów, powinny unikać ćwiczeń z wykorzystaniem hula-hop, ponieważ może to prowadzić do nadmiernego obciążenia stawów miednicy i pogorszenia stanu zdrowia.Problemy z układem trawiennym. Intensywne ruchy wynikające z kręcenia hula-hop mogą powodować nieprzyjemne odczucia dla osób z problemami z układem trawiennym, takimi jak zgaga, refluks żołądkowy czy nietolerancja pokarmowa. W takich przypadkach zaleca się ostrożność lub konsultację z lekarzem.Problemy z błędnikiem i równowagą. Osoby starsze lub z zaburzeniami błędnika mogą mieć trudności w utrzymaniu równowagi podczas kręcenia kołem na biodrach, a to prosta droga do upadku i kontuzji. Ciąża. W czasie ciąży należy zachować ostrożność podczas wykonywania większości ćwiczeń, a z kręcenia hula-hop lepiej po prostu zrezygnować.
Wybierając aktywność dla siebie, pamiętaj, iż zawsze zaleca się konsultację z lekarzem przed rozpoczęciem intensywnego treningu, zwłaszcza jeżeli istnieją jakiekolwiek obawy dotyczące zdrowia lub stanu fizycznego. Dzięki temu można uniknąć potencjalnych zagrożeń i cieszyć się korzyściami płynącymi z aktywnego trybu życia.
Kręcenie hula-hop a menstruacja
Ponieważ ćwiczenia z użyciem hula-hop koncentrują się na okolicach talii, brzucha i miednicy, kobiety często zastanawiają się, czy mogą to praktykować podczas menstruacji. Tu zdania są podzielone. Ćwiczenie z hula-hop może być zarówno korzystne, jak i niekorzystne dla kobiet w tym okresie. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji i stanu zdrowia.
W przypadku niektórych kobiet kręcenie hula-hop podziała jak delikatny masaż okolic bioder, brzucha i miednicy, przez co pomoże w łagodzeniu bólu menstruacyjnego. Ćwiczenia mogą również pomóc w rozluźnieniu napiętych mięśni brzucha i kręgosłupa, które mogą być wrażliwe w czasie miesiączki.
Jednocześnie u innych kobiet taka aktywność może być niewskazana lub nasilać uczucie dyskomfortu, zwłaszcza gdy doświadczają silnego bólu brzucha, mdłości lub innych nieprzyjemnych objawów. W takim przypadku warto unikać intensywnych ćwiczeń, które mogą zwiększyć niekomfortowe odczucia.
Jeśli kręcenie hula-hop wydaje ci się zbyt intensywne lub niekomfortowe, wybierz inne, łagodniejsze formy ruchu. Kojące będą spacery, joga, tai-chi lub inne delikatne ćwiczenia rozciągające. Każda kobieta jest inna, więc ważne, aby słuchać swojego ciała i dostosowywać aktywność fizyczną do swoich własnych potrzeb.
CZYTAJ TAKŻE:
Jesteś typem "kanapowca"? Te ćwiczenia są dla ciebie, wystarczy kilka minut dziennie