Cukrzyca to choroba podstępna, niedająca żadnych objawów przez wiele lat. Dzięki sztucznej inteligencji możliwe będzie wykrywanie tej choroby w zaledwie 10 sekund, i to bez konieczności pobierania krwi!
Cukrzyca jest chorobą cywilizacyjną, która często prowadzi do niekorzystnych zmian w stylu życia oraz pojawiających się przewlekłych powikłań. Naukowcy z Klick Labs odkryli, iż z wykorzystaniem sztucznej inteligencji, można wykryć cukrzycę typu 2 na podstawie analizy próbek głosu. Nie trzeba pobierać krwi, nie trzeba analizować stężenia cukru, wystarczy wypowiedzieć kilka zdań do telefona.
Takie podejście może okazać się przełomowe jako pierwszy etap wykrywania cukrzycy i szansa na poprawę komfortu życia dla setek tysięcy osób, zwłaszcza młodych, które niechętnie się badają. Ta metoda badania cukrzycy jest szybka, bardzo tania i całkiem skuteczna. Szczegóły opisano w czasopiśmie Mayo Clinic Proceedings: Digital Health (2).
Cukrzyca wykryta na podstawie próbek głosu
Naukowcy wykorzystali trwające 6-10 sekund nagrania głosu danej osoby wraz z podstawowymi danymi zdrowotnymi do stworzenia modelu sztucznej inteligencji, który może wykryć cukrzycę typu 2. Okazało się, iż algorytm był bezbłędny w aż 89% przypadków kobiet i 86% analizowanych mężczyzn.
W badaniu brało udział tylko 267 osób. Taka liczba nie jest niestety wystarczająca do potwierdzenia skuteczności badań.
Te osoby sześć razy dziennie przez 2 tygodnie wypowiadały i zapisywały ustaloną frazę na swoim telefonie. W ten sposób zebrano ponad 18 000 nagrań, które przeanalizowano pod kątem 14 cech akustycznych. Badacze skupili się na elementach akustycznych niedostrzegalnych dla ludzkiego ucha. Cztery z nich okazały się przydatne w tej ocenie: to m.in. “standardowe odchylenie od tonu” czy “zmiana ilorazu zaburzeń o 11-punktowej amplitudzie”. Algorytmowi udało się wychwycić różnice między osobami zdrowymi a chorymi na cukrzycę typu 2.
Nasze badania podkreślają znaczące różnice w zakresie głosu między osobami chorymi na cukrzycę typu 2 i bez nich. Mogą zmienić sposób, w jaki społeczność medyczna przeprowadza badania przesiewowe w kierunku cukrzycy. Obecne metody wykrywania mogą wymagać dużo czasu, podróży i kosztów. Technologia głosowa może całkowicie usunąć te bariery. – mówi Dr Jaycee Kaufman z Klick Labs (1)
W zebranych nagraniach przeanalizowano zmiany w wysokości i intensywności wokalu, których ludzkie ucho nie jest w stanie wychwycić. To oznacza, iż osoba cierpiąca na cukrzycę typu 2 mówi w “specyficzny” sposób, choć na pozór niemożliwy do odnotowania. Możliwe jest stworzenie specjalnej aplikacji, która będzie błyskawicznie analizować głos pod kątem potencjalnej cukrzycy.
Według Międzynarodowej Federacji Diabetologicznej prawie co drugi dorosły cierpiący na cukrzycę na świecie nie jest świadomy swojej choroby, z czego prawie 90% stanowi cukrzyca typu 2. Do najczęściej stosowanych testów diagnostycznych w kierunku stanu przedcukrzycowego i cukrzycy typu 2 zalicza się oznaczenie hemoglobiny glikowanej (A1C), badanie glukozy na czczo (FBG) i OGTT – wszystkie te badania wymagają pobrania krwi. Nieinwazyjny i przystępny test firmy Klick Labs mógłby umożliwić badanie przesiewowe ogromnej liczby osób i pomóc zidentyfikować duży odsetek niezdiagnozowanych osób.
Czy niedługo będziemy diagnozować cukrzycę przez próbki głosu?
Badacze chcą sprawdzić swoją nieinwazyjną i szybką metodę rozpoznawania cukrzycy typu 2 na dużo większej grupie osób, trenując i doskonaląc przy okazji algorytm. Co więcej, cukrzyca typu 2 to dopiero początek i następnym krokiem będzie poszerzenie eksperymentów zespołu o dodatkowe schorzenia, w tym nadciśnienie, zdrowie kobiet i stan przedcukrzycowy.
Technologia głosowa zrewolucjonizuje metodologię rozpoznawania chorób?
Nasze badania podkreślają ogromny potencjał technologii głosowej w rozpoznawaniu cukrzycy typu 2 i innych schorzeń. Technologia głosowa może zrewolucjonizować praktyki opieki zdrowotnej jako dostępne i niedrogie cyfrowe narzędzie do badań przesiewowych. – mówi Dr Yan Fossat, wiceprezes Klick Labs
Następnymi krokami będzie powtórzenie badania i rozszerzenie próbek głosu jako metody diagnostycznej w innych obszarach. Czy niedługo zobaczymy tą metodę diagnozowania na rynku? Na pewno czeka nas jeszcze wiele lat czekania.