Jak sugerują nowe badania, zapach woskowiny usznej może pomóc odróżnić osoby chore na chorobę Parkinsona (PD) od osób zdrowych. Naukowcy odkryli, iż cztery lotne związki organiczne (LZO) w wydzielinie z przewodu słuchowego istotnie różniły się u uczestników z chorobą Parkinsona i bez niej.
Związki — etylobenzen, 4-etylotoluen, pentanal i 2-pentadecylo-1,3-dioksolan — mogą stanowić potencjalne biomarkery. Model przesiewowy oparty na sztucznej inteligencji węchowej (AIO) użyty w badaniu zidentyfikował osoby z PD z dokładnością 94 proc.
– Dokładność modelu naprawdę nas zaskoczyła – powiedział badaczowi Hao Dong z Centrum Badawczego Badań Podstawowych Pionierskich, Zhejiang Lab w Hangzhou, w wywiadzie dla Medscape Medical News. Jak podkreślił naukowiec badanie było jednak eksperymentem na małą skalę, przeprowadzonym w jednym ośrodku.
– Kolejnym krokiem będzie przeprowadzenie dalszych badań na różnych etapach choroby, w wielu ośrodkach badawczych i wśród wielu grup etnicznych, aby ustalić, czy ta metoda ma większą wartość praktyczną – powiedział Dong.
Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie „Analytical Chemistry”.