Na początku było słowo a z nim… nowy bloger. Dzień dobry. Mam na imię Łukasz. Dlaczego teraz i co ja tu robię?
Pierwsza odpowiedź to rzeczywistość w jakiej się znalazłem. Pracuję od lat w branży nowych technologii. Dotknięty schorzeniami serca zacząłem się jakiś czas temu zastanawiać jak szeroko rozumiane nowe technologie na co dzień mogą pomóc mi i najbliższym? Chciałbym stawiać pytania i próbować na nie odpowiadać. Czy nowe technologie, nanotechnologia, big data, sztuczna inteligencja, chatboty, wirtualna i rozszerzona rzeczywistość i na koniec roboty mogą leczyć i wspierać procesy leczenia? Jak w naszej codzienności możemy je wykorzystać, aby pomóc naszym najbliższym seniorom? Czy i jakie są zagrożenia wynikające z korzystania z nich? Czy i gdzie jest etyczna granica ingerencji człowieka w człowieka?
Wpisy blogowe będę przygotowywać jak tylko czas i wena mi pozwolą. Chciałbym pisać o tematach na co dzień nas dotyczących, w sposób zrozumiały. Będę starał się je pisać regularnie. To dla mnie będzie nowe wyzwanie. Proszę komentujcie wpisy na naszej stronie i Facebook, zadawajcie pytania. Postaram się na nie odpowiadać. jeżeli na niektóre nie będę znał odpowiedzi, popytam tu i tam :). To może być świetny pretekst do pomysłów na kolejne wpisy. I za to jak rozwijający!
Dziś chciałbym tytułem wprowadzenia przywołać ogólne statystyki wydatków związanych ze służbą zdrowia w EU i USA. Pokazać jak ważne są badania i rozwój nowych technologii. Szczegółowe dane mieszczą się w podlinkowanych raportach.
Wydatki na służbę zdrowia
W EU i USA wydatki na służbę zdrowia rosną. Pandemia COViD-19 przyśpieszyła ten proces. Przyspieszyła również wzrost wydatków na cyfryzację branży medycznej. Uruchomiła jednocześnie potrzebę uruchomienia nowych projektów badawczych bezpośrednio dotyczących naszego zdrowia. W przypadku Polski projekt budżetu na 2023 rok zakłada zwiększenie nakładów na ten cel do poziomu ponad 6 proc. PKB. W 2015 r. wydatki na zdrowie wynosiły nieco ponad 77 mld zł, a w 2023 r. będzie to już 165 mld zł. (Źródło: www.gov.pl). Niestety według raportu „Health at a Glance. Europe 2022” opublikowanego przez OECD i Komisję Europejską, Polska na tle Europy należy do krajów, w których wydatki bieżące na zdrowie należą do jednych z najniższych.
Z materiałów OECD z września 2022 roku wyczytać można, iż w przypadku Stanów Zjednoczonych Ameryki wydatki na służbę zdrowia do PKB wynoszą blisko 17%. To wynika m.in. z wyższych cen w sektorze opieki zdrowotnej Stanów Zjednoczonych i struktury finansowania służby zdrowia.
W Stanach Zjednoczonych Ameryki National Institute on Aging (NIA) jest jednym z 27 instytutów i ośrodków National Institutes of Health (NIH), i prowadzi szeroko zakrojone badania naukowe mające na celu zrozumienie natury starzenia się. NIA jest też główną agencją federalną USA wspierającą i prowadzącą badania nad chorobą Alzheimera.
Na stronie NIA można przeczytać, iż w grudniu 2022 roku prezydent Biden podpisał ustawę H.R.2617, ustawę o skonsolidowanych środkach, która zapewnia całoroczne finansowanie NIH do 30 września 2023 r. Ustawa określa całkowitą alokację budżetu NIA na ponad 4,4 miliarda dolarów. Wzrósł również budżet na badania nad chorobą Alzheimera NIA i powiązanymi demencjami o 151 milionów dolarów. Środkami tymi zostaną sfinansowane n.in. projekty i badania kliniczne nad chorobą Alzheimera. Szczegółowe dane nt. budżetu i jego podziału można znaleźć tutaj.
Wydatki na nowe technologie
Według informacji prasowej z czerwca 2021 roku międzynarodowej firmy doradcza Deloitte, “Globalne inwestycje w cyfrowy dostęp do usług branży medycznej wyniosły w 2020 r. rekordową wartość 21,6 mld dolarów, co oznacza wzrost rok do roku o 109 proc. W tym roku inwestorzy nie zamierzają zrezygnować z finansowania dalszych innowacji, a z pomocą narzędzi cyfrowych zdalna opieka zdrowotna może zasadniczo zmienić dostęp do usług medycznych i poprawić doświadczenia klientów.”
Wnioski
Starzenie się społeczeństw, struktura demograficzna, nowe choroby cywilizacyjne i związane z nimi wyzwania wpływają na strukturę kosztową systemów zdrowotnych. Pandemia COViD-19 pokazała z jakimi zjawiskami przychodzi nam się mierzyć, jak z nimi sobie radzić i jaki wpływ na codzienne życie mają nowe technologie. To one służą i wspierają procesy profilaktyki i leczenia pacjenta zwiększając efektywność systemów zdrowotnych. Przywołany tylko jeden przykład z USA z dziedziny związanej ze starzeniem się społeczeństwa oraz zachorowań na demencję i Alzheimera, potwierdza w raportach jak ważne są badania, rozwój nauki i technologii.
W kolejnym wpisie postaram się odpowiedzieć jak połączyć przyjemne z pożytecznym, wpływając dodatkowo na relacje międzypokoleniowe. Brzmi tajemniczo?
PS – Nomen omen dziś jest 3 marca Międzynarodowy Dzień Pisarza i Pisarki ustanowione w 1984 roku przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Pisarzy – PEN Club. Może to dobry moment dla Ciebie drogi czytelniku, żebyś zaczął/ła pisać swój osobisty pamiętnik To też ćwiczy mózg.
Jesteśmy po to żeby Ci pomóc. Zapraszamy do kontaktu telefonicznego z Poradnią Neurologiczną Neurovigor +48 780 411 222.
- fb