Wydano prawie 11 tys. recept na pigułki "dzień po"

termedia.pl 2 dni temu
Zdjęcie: 123RF


Od maja do grudnia farmaceuci wystawili blisko 11 tys. recept na pigułki "dzień po". Aptekom, biorącym udział w pilotażowym programie ułatwiającym dostęp do antykoncepcji awaryjnej, NFZ zapłacił do września ponad 335 tys. zł - informuje Polska Agencja Prasowa.



Zamiast ustawy pilotaż

Zlecony Narodowemu Funduszowi Zdrowia przez ministrę zdrowia Izabelę Leszczynę pilotażowy program dotyczący antykoncepcji awaryjnej, czyli tzw. pigułki dzień po, działa od początku maja 2024 r. Zniesienie recepty na pigułkę było jedną z obietnic wyborczych KO, zapisaną w "100 konkretach na pierwsze 100 dni rządu". Szefowa MZ była zdeterminowana, by przywrócić możliwość kupienia tabletki "dzień po" bez recepty, której pacjentki pozbawił w 2017 r. jej poprzednik z czasów rządów PiS Konstanty Radziwiłł.

Wprowadzając pilotaż dla aptek, resort zdrowia obszedł weto prezydenta Andrzeja Dudy. Wiosną ub. nie zgodził się on na podpisanie ustawy znoszącej recepty na pigułkę "dzień po", ponieważ pozwalała na zakup osobom od 15. roku życia bez konieczności zgody opiekuna. Uznał, iż w przypadku tak młodych osób rodzice powinni wyrazić zgodę na zastosowanie tabletki.

Coraz więcej recept na pigułki „dzień po”Obserwujemy znaczne zwiększenie liczby recept farmaceutycznych na pigułki „dzień po” – w maju w aptekach farmaceuci wystawili 278 recept na tabletki z octanem uliprystalu, a w czerwcu już 1618.
Idź do oryginalnego materiału