Pod koniec lutego ogłoszono, iż na Politechnice Bydgoskiej będą kształceni lekarze – ma to się ziścić już w roku akademickim 2024/2025.
– Politechnika Bydgoska planuje w trzecim kwartale 2023 roku złożyć wniosek do Ministerstwa Edukacji i Nauki o możliwość otworzenia kierunku lekarskiego – informuje „Gazeta Wyborcza”, cytując dr. hab. inż. Szymona Różańskiego, prof. PBŚ, prorektora do spraw rozwoju, którego misją jest pilotowanie utworzenia wydziału medycznego ma Politechnice Bydgoskiej.
– Prowadzimy intensywne rozmowy i działania dotyczące utworzenia zespołu dydaktyków na nowym wydziale medycznym. Koncentrujemy się także na zapewnieniu niezbędnej infrastruktury dla przyszłych studentów oraz akademickiej kadry lekarskiej – mówi Różański w „Gazecie Wyborczej”.
Okazuje się, iż jednym z wykładowców lekarskiego kierunku studiów będzie znany polski neurochirurg – prof. dr hab. n. med. Marek Harat.
Wcześniej pojawiały się informacje, iż uczelnia będzie próbowała przyciągnąć znanych i cenionych ekspertów w świecie medycyny, aby od samego startu maksymalnie podnieść swoją rangę.
O profesorze
Marek Harat jest profesorem nauk medycznych, autorem licznych publikacji naukowych o zasięgu międzynarodowym. Przeprowadził wiele nowatorskich operacji i pionierskich zabiegów neurochirurgicznych, związanych między innymi z leczeniem choroby Parkinsona, zespołu obsesyjno-kompulsywnego, mózgowego porażenia dziecięcego oraz patologicznej otyłości.
– Cieszę się bardzo, iż będę mógł współpracować z uczelnią przy tworzeniu nowego wydziału. To jest bardzo interesująca i potrzebna inicjatywa. Jedynie zwiększenie kształcenia przyszłych lekarzy może wyciągnąć Polskę z niechlubnego, przedostatniego miejsca w Unii Europejskiej w liczbie lekarzy i pielęgniarek na 100 tys. mieszkańców. Studia na kierunku lekarskim cieszą się dużym zainteresowaniem. Prestiżowe jest to, iż w Bydgoszczy będzie jeszcze jeden taki kierunek – mówi w „Gazecie Wyborczej” prof. dr hab. n. med. Marek Harat.
.