#wybieramzycie – poznaj problem zaburzeń odżywiania

supernowosci24.pl 2 dni temu
Fot. Stowarzyszenie Pod Skrzydłem Anioła

10 grudnia, w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, odbyła się druga edycja Konferencji #wybieramzycie poświęconej zaburzeniom odżywiania. Wydarzenie było częścią ogólnopolskiej kampanii społecznej o tej samej nazwie, zrealizowane przez rzeszowskie Stowarzyszenie Pod Skrzydłem Anioła.

Akcja ma na celu przede wszystkim uświadomienie społeczeństwu na czym polega problem zaburzenia odżywiania, iż nie jest to fanaberia, iż jest to choroba śmiertelna – mówiła koordynatorka akcji, Anna Kotwica.

Co gorsza dotyka coraz młodsze grupy. choćby 8-letnie dzieci. Tymczasem takich problemów i ich sygnałów często nie zauważają najbliżsi.

Anoreksja…

To choroba wyniszczająca organizm, dlatego ważne jest, aby o tym mówić.

– Osoby chore to osoby, które dążą do ideału, to osoby chcące uzyskać najlepszy perfekcjonizm na każdym etapie swojego życia. Są to osoby, które doświadczyły niejednokrotnie mocnych przeżyć na przykład przeżyć traumatycznych – mówiła Dominika Kaczor, psycholog, psychodietetyk, dietetyk.

To choroba, której przyczyną mogą być na przykład nieprzychylne komentarze rówieśników na temat wagi i wyglądu.

Zaburzenie to wymaga leczenia. Pierwszym krokiem jest przede wszystkim lekarz rodzinny, lekarz specjalista, dietetyk no i oczywiście pomoc psychologiczna, bo jest to choroba zaburzenia psychicznego i wymaga wsparcia terapeuty mówiła Joanna Woźniak, psycholog.

Eksperci wskazywali, jak istotne są szybkie reakcje, adekwatna edukacja i wieloaspektowe wsparcie osób borykających się z tym poważnym wyzwaniem zdrowotnym.

W ramach konferencji odbyły się trzy panele dyskusyjne z udziałem lekarzy, psychologów, dietetyków, a także higienistek szkolnych, pielęgniarek oraz rodziców chorych dzieci.

#wybieramzycie to nie tylko konferencja

Stowarzyszenie Pod Skrzydłem Aniołaprzygotowało trzy filmy edukacyjne z udziałem aktora Mikołaja Roznerskiego, ambasadora kampanii. Materiały te – skierowane do rodziców, nauczycieli i uczniów – zostały już udostępnione w podkarpackich szkołach.

Jest to materiał, który może być wykorzystywany podczas godzin wychowawczych i wywiadówek szkolnych, pomagając budować świadomość oraz przeciwdziałać rozwojowi zaburzeń odżywiania.

Idź do oryginalnego materiału