Wstecz

rc.fm 3 tygodni temu

I znowu zmieniamy czas. Tym razem z letniego na zimowy. W nocy z soboty na niedzielę (z 26 na 27 października) przestawimy zegarki o godzinę do tyłu, z 3:00 na 2:00. Zegarki w telefonach komórkowych i laptopach zmienią czas automatycznie, ale zegarki tradycyjne trzeba przestawić manualnie. Tak jest z odmierzającym od 1925 roku zegarem na wieży kaliskiego Ratusza. Zaprojektowany przez kaliskiego zegarmistrza Rafała Władysława Stiltera i złożony z elementów sprowadzonych z Niemiec zegar trzeba przestawiać w cyklach, tak by został wybity każdy kwadrans. I to jest największy problem w przypadku cofania czasu.

„Nie można cofnąć bicia. Muszę mechanizm zegara przestawić do przodu i te ileś godzin. Z tym, iż najprostszą metodą jest zatrzymanie zegara na godzinę. Często tak bywa, jak nie chcę bawić się z tym mechanizmem od bicia, zatrzymuję zegar na godzinę i to wszystko” - zdradził radiuCENTRUM Janusz Stilter, wnuk projektanta zegara na wieży ratuszowej i jego opiekun.

na fot.: Janusz Stilter

I najczęściej robi to późnym wieczorem, a nie w nocy. Janusz Stilter jest kolejnym pokoleniem zegarmistrzowskiej rodziny, która zgodnie z życzeniem założyciela rodu opiekuje się zegarami jego autorstwa na wieży kaliskiego ratusza oraz przy Rogatce. Zmiana czasu obowiązuje w 70 krajach. W tym roku ponownie Polskie Stronnictwo Ludowe zadeklarowało prace nad rezygnacją, z co półrocznych zmian czasu.

„Wykorzystamy polską prezydencję w UE, która rozpocznie się po 1 stycznia 2025 r., aby przerwać tę niemoc, jeżeli chodzi o zatrzymanie zmiany czasu w Europie. Obserwujemy ją od wielu lat, mimo wysiłku polskich europosłów - podkreślił w piątek na konferencji prasowej wiceminister rozwoju i technologii oraz poseł z Wielkopolski Krzysztof Paszyk.

W przeprowadzonym dwa lata temu sondażu 90 procent Europejczyków opowiedziało się za rezygnacją z dwóch zmian czasowych wiosną i jesienią. Już we wrześniu 2018 roku Komisja Europejska na prośbę obywateli państw członkowskich, po rezolucji PE, a także na podstawie szeregu badań naukowych zaproponowała prace na projektem odchodzącym od sezonowej zmiany czasu. Te przerwała pandemia covid-19.

Autor:

Personalia

e-mail [email protected]

Nazwisko:

Agnieszka Walczak

NEWS nr 2:

N
Idź do oryginalnego materiału