Wspólne stanowisko dotyczące szczepień na terenach dotkniętych powodzią

termedia.pl 2 miesięcy temu
Zdjęcie: 123RF


Krajowy konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych, krajowy konsultant w dziedzinie epidemiologii oraz główny inspektor sanitarny wydali wspólne stanowisko na temat immunoprofilaktyki chorób zakaźnych na terenach popowodziowych. w tej chwili nie rekomendują masowych szczepień ochronnych. Zalecają jednak zaszczepić się w konkretnych przypadkach.



Oświadczenie zostało opublikowane na stronie Ministerstwa Zdrowia oraz Głównego Inspektoratu Sanitarnego – wydali je:

  • główny inspektor sanitarny Paweł Grzesiowski,
  • krajowy konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych prof. Miłosz Parczewski
  • krajowa konsultant w dziedzinie epidemiologii prof. Iwona Paradowska-Stankiewicz.

– Zagrożenia epidemiczne na terenach dotkniętych powodzią są zależne od rozmiaru zniszczeń, czasu trwania powodzi oraz sytuacji epidemiologicznej w okresie przed powodzią – podkreślili.

W wyniku zalania różnych terenów i obiektów istnieje potencjalnie zwiększone ryzyko zachorowań na choroby przenoszone przez zanieczyszczoną wodę (np. enterotoksyczne Escherichia coli, Shigella, Salmonella, norowirusy, rotawirusy, enterowirusy, pasożyty jelitowe, a także znacznie rzadziej na wirusowe zapalenie wątroby typu A, leptospirozę, dur brzuszny).

Szef GIS ostrzega – popowodziowe resztki kumulują to, czym została skażona wodaOpadająca po powodzi woda odsłania ogrom zniszczeń i strat, pozostawiając po sobie toksyczne błoto i szlam.
Idź do oryginalnego materiału