Wspólna zabawa spaja rodzinę i tworzy wspomnienia na całe życie. Tę uwielbiają dzieci i rodzice!

2 miesięcy temu
Nic tak nie buduje bliskich relacji w rodzinach z dziećmi, jak wspólna zabawa i zainteresowania. Zabawa to forma rozrywki, a ta przecież stanowi język w komunikacji pokolenia zarówno młodszego, jak i starszego. Kluczem jest tylko znalezienie takiego pomysłu na zabawę, aby dzieci miały radochę, a rodzice też dali się jej porwać. Dlaczego to takie ważne?

Wspólna zabawa, która jest wciągająca dla wszystkich jej uczestników, trwa zwykle dłużej niż taka, która wymaga "poświęcenia" (udawanego zainteresowania) jednej ze stron, bo np. gwałtownie się nudzi. Ponieważ najlepszym prezentem, jaki mogą podarować sobie członkowie rodziny, jest czas, to każda aktywność, która sprawia, iż mogą spędzać go ze sobą jak najdłużej, nie ma ceny.
Jeśli zabawa sprzyja wydłużeniu kontaktu między rodzicami a dziećmi, to siłą rzeczy stwarza więcej okazji do wzmacniania więzi rodzinnych i budowania bliskości na co dzień. Tym bardziej iż częściej wiąże się z tworzeniem wspomnień na całe życie. Wystarczy odpowiedzieć na pytanie: czy łatwiej przywołać z pamięci zabawę w pojedynkę, czy z innymi? Raczej wygra opcja nr 2.
Kolejny powód, dla którego warto znajdować narzędzia do zabawy angażującej całą rodzinę, to zaszczepianie we własnym życiu kultury odpoczynku, tak ważnego dla zdrowia psychicznego. Czas spędzony razem pozwala zrelaksować się i oderwać od codziennych obowiązków, z których nawałem we współczesnym świecie mierzą się zarówno dorośli, jak i najmłodsi.


Wspólna zabawa niesie też bezsprzeczne korzyści edukacyjne. Przede wszystkim dla dzieci, które dzięki niej mogą rozwijać swoją kreatywność, komunikatywność, umiejętność rozwiązywania problemów czy budowania pewności siebie metodą "małych sukcesów". Ale i rodzice mogą "stymulować" nią swój umysł, zwłaszcza gdy zabawa pozwala wykazać się tzw. szarym komórkom.
Przykładem takiej rodzinnej zabawy zapewniającej doskonałą rozrywkę w połączeniu z rozwojem przydatnych umiejętności dla osób w różnym wieku są popularne planszówki. Mimo wszechobecnej digitalizacji naszej rzeczywistości gry planszowe przeżywają swoją drugą młodość, a w sklepach pojawiają się tytuły prześcigające się w urozmaicaniu mechanizmów rozgrywki.
Niecodzienną zabawę oferuje np. rodzinna gra zręcznościowa "Przeprowadzka z Rodziną Treflików". Otóż grający mają za zadanie złożyć samochód i zapakować do niego wszystkie mebelki tak, aby żaden z nich nie spadł. W ten sposób uczą się współpracy, ale i cierpliwości. Rozgrywka oferująca 3 poziomy trudności jest przeznaczona dla 1-4 graczy powyżej 3. roku życia.
W treflikowej odsłonie została przygotowana także gra kooperacyjna "Spy Guy". Wszyscy gracze wcielają się w rolę detektywa badającego szereg występków i zajmują się szukaniem poszlak poukrywanych na mapie Treflikowa, aby dopaść złoczyńcę, zanim ten ucieknie z miasta. Gra planszowa dla 2-4 uczestników w wieku 5+ stawia na ich ścisłą współpracę.
Element przezabawnej rywalizacji między członkami rodziny wprowadza za to gra planszowa "Cztery Sery". Gracze zostają dostawcami treflikowej pizzy i mają za zadanie dostarczyć smakowite zamówienia pod wskazane adresy, zanim zrobią to inni. Planszówka skierowana dla osób powyżej 5. roku życia wspomaga rozwój umiejętności logicznego i strategicznego myślenia.
Przykładem gry dla całej rodziny jest też "Zig Zap". Kolejny tytuł w treflikowym wydaniu przenosi graczy w wieku 5+ do szalonego świata, w którym należy odnaleźć odpowiednie karty zwierzaków w zależności od tego, co... nosi się na głowie. Rozgrywka zakłada, iż zasady zmieniają się nieustannie, przez co wspólna zabawa przy tej planszówce staje się niesamowicie dynamiczna.
Wszystkie wymienione gry planszowe inspirowane polskim serialem animowanym "Rodzina Treflików" są dostępne na stronie oficjalnego sklepu internetowego marki Trefl. W katalogu pochodzącego z Gdyni producenta rodziny znajdą wiele innych planszówek, a także puzzli, gier karcianych i zabawek, zarówno oryginalnych, jak i opartych na licencjach znanych marek.
Idź do oryginalnego materiału