Wsłuchaj się w organizm. Te objawy mogą poprzedzać udar. Występują choćby kilka tygodni wcześniej

kobieta.gazeta.pl 6 godzin temu
Jakie sygnały wysyła organizm przed udarem? Nie każdy wie, iż pierwsze objawy mogą pojawić się dużo wcześniej, a niektóre choćby kilka tygodni przed zdarzeniem. Dlatego tak ważne jest, aby nie lekceważyć żadnych dolegliwości oraz umieć je zauważyć i zareagować. Na co zwrócić szczególną uwagę?
Jak możemy przeczytać na portalu zdrowie.gazeta.pl, istnieją dwa rodzaje udaru mózgu. Pierwszy z nich, niedokrwienny występuje najczęściej, bo choćby w 90 proc. przypadków. Polega na nagłym zatrzymaniu dopływu krwi do mózgu, przez co nie dociera do niego również tlen i składniki odżywcze, a komórki zaczynają obumierać. Drugi, krwotoczny, zdarza się zdecydowanie rzadziej. W tej sytuacji naczynie krwionośne pęka, przez co krew dostaje się do mózgu i naciska na tkankę.


REKLAMA


Zobacz wideo Jakie są objawy udaru, jak go rozpoznać i pomóc?


Jakie sygnały wysyła organizm przed udarem? Te mogą pojawiać się tygodnie wcześniej
Udar zwykle pojawia się nagle i niespodziewane, przez co nie można się na niego odpowiednio przygotować. Portal pacjenci.pl donosi, iż w wielu przypadkach nie towarzyszy mu ból, co jeszcze bardziej utrudnia zidentyfikowanie dolegliwości. Dlatego tak ważne jest, aby potrafić rozpoznać pierwsze symptomy. Zdarza się, iż odpowiednio wcześniej organizm wysyła sygnały ostrzegawcze, określane miniudarem (TIA). Nie każdy jednak zwraca na nie szczególną uwagę. - Objawy przejściowego niedokrwienia mózgu są podobne jak przy udarze, czyli dochodzi do osłabienia siły mięśniowej lub sprawności kończyn po jednej stronie ciała, lub zaburzeń mowy, zaburzeń widzenia, zaburzeń czucia, silnych zawrotów głowy - wyjaśnił dr Jacek Staszewski w rozmowie z portalem medonet.pl. Twoją uwagę w szczególności powinny zwrócić utrzymujące się zawroty głowy i uczucie chwiejności.


Należy tu jednak zaznaczyć, iż w przypadku miniudaru, symptomy te samoistnie ustępują w ciągu kilku, kilkudziesięciu minut. Nie wolno jednak ich ignorować. - Jest to sygnał ostrzegawczy, iż mogło dojść do czasowego "zamknięcia" jednego z naczyń wewnątrzczaszkowych - ostrzega specjalista. jeżeli tylko ich doświadczysz, należy bezzwłocznie i pilnie zgłosić się do lekarza lub wezwać karetkę. W szpitalu zaś wykonać konieczną diagnostykę, w tym badanie neurologiczne, obrazowe mózgu, naczyń krwionośnych i krwi.


Jak wygląda początek udaru? Ból głowy. Fot. pexels.com / olly


Jak wygląda początek udaru? Na te objawy zwróć szczególną uwagę
Natomiast w przypadku wystąpienia udaru mózgu, do szybkiego wykrycia używany jest test F.A.S.T. Jak informuje portal zdrowie.gazeta.pl, wskazuje na podstawowe oznaki takie jak:


F (face), czyli opadanie twarzy, która robi się niesymetryczna, jedna strona opada i drętwieje. By to sprawdzić, najlepiej poprosić o uśmiech i sprawdzić, czy nie jest krzywy.
A (arm), czyli sprawdzenie siły ramion. Podczas udaru jedno staje się słabsze lub drętwienie, dlatego najlepiej poprosić chorego o podniesienie obu i upewnienie się, czy któreś nie opada.
S (speech), czyli trudności z mową. Przy udarze osoba często ma problemy z wypowiadaniem się i bełkocze.
T (time), czyli czas. Udar mózgu to nagły i wymagający pilnej pomocy przypadek, kiedy to liczy się każda minuta. Dlatego jeżeli zauważyć którekolwiek z objawów, niezwłocznie zadzwoń po karetkę.


Poza powyższymi mogą pojawić się również inne objawy, jak dezorientacja, zaburzenia widzenia, kłopoty z chodzeniem, wcześniej wspomniane zawroty głowy i utrata koordynacji oraz silny ból głowy. Niestety, udary należą do jednej z głównych przyczyn trwałej utraty samodzielności wśród osób dorosłych. Dodatkowo są trzecią z najczęstszych przyczyn śmieci (po chorobach serca i nowotworach). Choć niegdyś panowało przekonanie, iż występują głównie u osób starszych, w tej chwili coraz częściej problem dotyczy również tych poniżej 40. roku życia. Dlatego tak ważne jest, aby nie ignorować żadnych sygnałów i natychmiast działać. Kiedy ostatni raz robiłe/aś badania krwi? Zapraszamy do udziału w sondzie oraz do komentowania.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.
Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału