Wrześniowe posiedzenie KRF

kif.info.pl 1 miesiąc temu

Podczas XX posiedzenia II kadencji Krajowej Rady Fizjoterapeutów podjęto dyskusję nad kluczowymi bieżącymi problemami oraz przyszłością rozwoju fizjoterapii. Dyskutowano m.in. o systemowych zmianach w organizacji ochrony zdrowia, które mogą pozwolić na istotny rozwój i pozyskanie nowych kompetencji zawodowych dla fizjoterapeutów. W pierwszej części omawiano dokumenty określające standard organizacji porady fizjoterapeutycznej na odległość, zasady nadawania tytułu szkoleń rekomendowanych przez KIF, propozycję zmian w wykazie czynności zawodowych fizjoterapeuty. Dokumenty w tych zakresach będą konsultowane. Podjęto m.in. uchwałę dot. pomocy fizjoterapeutom dotkniętym skutkami powodzi.

Na początku obrad prezes KRF podziękował za współpracę dwojgu byłym wiceprezesom KRF oraz przedstawił sylwetki nowo wybranych.

Radni zgodzili się co do potrzeby pilnego wsparcia dla fizjoterapeutów dotkniętych skutkami powodzi. Jednogłośnie przyjęto uchwałę w sprawie nadzwyczajnej pomocy dla fizjoterapeutów poszkodowanych w powodzi we wrześniu 2024 r. określającą pomoc finansową dla potrzebujących.

W kontekście kierunków rozwoju fizjoterapii była mowa o znaczeniu wysoko wykwalifikowanych fizjoterapeutów w zmieniającej się organizacja ochrony zdrowia, m.in. odniesiono się do propozycji MZ, czyli odwróconej piramidy świadczeń, która może być szansą na wzmocnienie pozycji fizjoterapeutów.

Dyskutowano nad projektem uchwały w sprawie określenia standardu organizacji porady fizjoterapeutycznej na odległość. Projekt teraz będzie podlegał dalszym, szerokim konsultacjom, trafi m.in. do Ministerstwa Zdrowia i NFZ.

Odbyła się dyskusja nad propozycją zmian w wykazie czynności zawodowych fizjoterapeuty (zgodnie z aktualnymi uprawnieniami wynikającymi ze standardu kształcenia oraz programem specjalizacji dla fizjoterapeutów), w ramach której poruszano kwestie kompetencji fizjoterapeutów na poszczególnych etapach ścieżki zawodowej, “spłaszczania” uprawnień i wynagrodzeń magistra i specjalisty oraz konsekwencji tego stanu rzeczy. Mówiono o wizji rozwoju polskiej fizjoterapii, która powinna być punktem wyjścia dla konkretnych rozwiązań wskazanych w dokumencie przygotowywanym dla Ministerstwa Zdrowia. Prace nad zmianami będą kontynuowane.

Członkowie rady dzielili się opiniami na temat propozycji nadawania tytułu szkoleń rekomendowanych dla fizjoterapeutów przez Krajową Izbę Fizjoterapeutów oraz utworzenia i aktualizowania ich katalogu. Projekt uzasadniano potrzebą ułatwienia początkującym fizjoterapeutom wyboru kursów wysokiej jakości, spośród ogromu szkoleń dostępnych na rynku. Projekt, po uwzględnieniu uwag zostanie ponownie przedstawiony do dyskusji członkom rady.

Podjęto 527 uchwał w sprawie stwierdzenia prawa wykonywania zawodu fizjoterapeuty, 2 uchwały w sprawie uznania kwalifikacji zawodowych do wykonywania zawodu fizjoterapeuty, 4 w sprawie odmowy stwierdzenia prawa wykonywania zawodu fizjoterapeuty oraz 27 uchwał w sprawie wykreślenia z rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą.

KRF przyjęła projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na czasowe użyczanie sprzętu nabytego w ramach realizacji projektu pn. „FIZJO-LEARNING – większe kompetencje fizjoterapeutów w pracy z pacjentem chorującym na choroby zakaźne, w tym COVID-19”.

Radzie przedstawiona została informacja dotycząca rozliczenia II Kongresu KIF.

Podjęto uchwałę w sprawie przyjęcia “Procedury dokonywania zgłoszeń naruszeń prawa i podejmowania działań następczych obowiązująca w Krajowej Izbie Fizjoterapeutów”, uchwałę w sprawie procedur z zakresu ochrony danych osobowych oraz dwie uchwały techniczne dot. składów osobowych – w sprawie odwołania ze składu Krajowego Zespołu Kontrolerów oraz w sprawie Komisji egzaminacyjnej znajomości języka polskiego.

Przedstawiono informację dotyczącą wniosków opracowanych w związku z ogłoszonym konkursem dla jednostek naukowych na realizację badań o charakterze aplikacyjnym w obszarze biomedycznym (2024/ABM/03/KPO). Konkurs dotyczy prac badawczo naukowych, wymagających współpracy z badaczami i lekarzami. Izba złożyła trzy wnioski. To pierwszy konkurs ABM, gdzie fizjoterapeuta może być kierownikiem w projekcie.

W ramach Spraw różnych przedstawiono informację dotyczącą udziału przedstawicieli Prezydium KRF w Forum Ekonomicznym w Karpaczu.

Przybliżono także sytuację wokół projektu unijnego, realizowanego przez Ministerstwo Zdrowia dotyczącego dofinansowania specjalizacji. Warunkiem jest przystąpienie do przetargu jednostek akredytacyjnych. Mimo starań KIF, jednostki w zdecydowanej większości nie przystąpiły do przetargu, wskazując na obawy związane z kwestiami organizacyjnymi i finansowymi. KIF zobowiązała się do dalszych działań w kierunku mobilizowania jednostek do udziału w projekcie.

Pojawił także się wniosek o udostępnienie członkom KRF procedury antymobbingowej Biura KIF. Potwierdzono istnienie takiej procedury. Poruszono temat wchodzącego w przyszłym roku szkolnym do szkół przedmiotu edukacja zdrowotna – KIF potwierdziła gotowość współpracy. Podniesiono także kwestie problemów placówek zatrudniających obcokrajowców – sytuacji, gdy mimo prawa wykonywania zawodu fizjoterapeuty osoby takie nie posiadają wymaganych umiejętności. Odpowiedziano na pytania związane z organizacją “Warsztatów pod ręką”.

Idź do oryginalnego materiału