W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu rozpoczęto zabiegi wszczepiania endoprotez kolona przy wsparciu robota chirurgicznego „Rosa”. Jest to pierwszy szpital uniwersytecki w Polsce, który przeprowadza operacje tego typu przy asyście tak nowoczesnej technologii. Robot wspiera lekarzy przede wszystkim w planowaniu śródoperacyjnym oraz precyzji wykonania operacji.
Zabieg wszczepienia endoprotezy kolana najczęściej przeprowadzany jest u osób starszych, pacjentów, którzy zmagają się ze zmiany zwyrodnieniowymi.
Wskaźnik powodzenia wszczepienia protezy stawu kolanowego przy zastosowaniu standardowych metod leczenia wynosi około 80%, w tym przypadku wyniki są bardzo dobre. U pozostałych 20% wyniki są dobre, ale efekt zabiegu może być większy. Pomoc robotyczna zwiększa tę efektywność do około 92-95%. To ogromna zmiana dla pacjentów i operatorów, którzy dzięki robotowi zyskują dodatkowe precyzyjne narzędzia.
System robotyczny „Rosa”
System robotyczny „Rosa” wspiera zespół ortopedów Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu w endoprotezoplastyce stawów kolanowych. Specjaliści przed rozpoczęciem korzystania z systemu przeszli kilkutygodniowe szkolenie w Berlinie, Kolonii i Genewie.
– Cieszymy się z tego, iż korzystamy ze wspomagania robotycznego, jako pierwszy uniwersytecki szpital kliniczny w Polsce. Trzeba jednak pamiętać, iż robot jest zawsze narzędziem, bo to chirurg podejmuje ostateczną decyzję. Wspomaganie robotyczne daje nam możliwość uzyskania dużo większej precyzji i powtarzalności zabiegu, a także doskonałego planowania przed- i śródoperacyjnego oraz oceny balansu mięśniowego. To wszystko przekłada się na końcowy wynik leczenia i szybszy powrót pacjenta do sprawności, większą ruchomość stawu kolanowego, mniejszą możliwość obluzowania implantu. Wpływa to generalnie na satysfakcję pacjenta, a to ważne – podkreśla prof. dr hab. Paweł Reichert, kierujący Kliniką Ortopedii, Traumatologii Narządu Ruchu i Chirurgii Ręki USK we Wrocławiu.
Wykorzystanie systemu „Rosa” w USK stanowi kolejny krok do wykorzystania nowoczesnej technologii w medycynie.
Źródło: usk.wroc.pl
Korzyści płynące z korzystania z robota
Robot przede wszystkim wykorzystywany jest w planowaniu śródoperacyjnym oraz wspiera precyzyjność wykonania zabiegu. Podczas zabiegu chirurg jest w stanie dokładniej obliczyć podstawowe parametry, które są istotne przy wyborze optymalnego rozmiaru i położenia implantu, co dotyczy przede wszystkim koślawości, szpotawości piszczeli i ud, rotacji wewnętrznej i zewnętrznej uda, pochylenia kości piszczelowej, przydatnej na etapie planowania zakresu resekcji kości. Robot jednocześnie dokładnie wylicza i dobiera wielkość implantu. System w swoich obliczeniach cechuje się dokładnością do 0,5 stopnia i do 0,5 mm. „Rosa” jednocześnie analizuje 7 różnych parametrów.
Placówka jednocześnie może się pochwalić rozpoczęciem wykonywania operacji urologicznych z wykorzystaniem systemu robotycznego „da Vinci” czwartej generacji. Jak informuje prof. Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, Bartosz Małkiewicz, koordynator ds. Uniwersyteckiego Centrum Chirurgii Robotycznej, aktualnie realizowane są prace nad tym, aby system „da Vinci” w przyszłości był wykorzystywany podczas operacji onkologicznych.
– Kiedyś w tym szpitalu najlepsi chirurdzy operowali dzięki skalpela, dziś młodzi wybitni chirurdzy operują za pomoc robota. Robot, co już zostało wspomniane, to tylko narzędzie, którego chirurg używa, po to, by operować lepiej, efekty leczenia były skuteczniejsze, a pacjent w szpitalu przebywał krócej. To kolejny krok, który realizuje Uniwersytecki Szpital Kliniczny i Uniwersytet Medyczny w kierunku projektu medycznej uczelni badawczej oraz szpitala, który jest jego częścią. Kolejny bardzo istotny krok w rozwoju medycyny w szpitalu i w kraju – podsumowuje prof. dr hab. Piotr Ponikowski, rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.
Źródło: usk.wroc.pl