Kofeina od lat ma swoich zwolenników i przeciwników. Nowe badanie wskazuje na wpływ kofeiny na grę zawodników piłki nożnej. 12 młodych piłkarzy wykonywało zadania mierzące dokładność podań i skuteczność podejmowania decyzji zarówno po spożyciu kofeiny, jak i bez niej. Czy kofeina w każdym przypadku okazała się dobrym wyborem? Oto, jaki wpływ kofeiny na piłkarzy zaobserwowali badacze z Uniwersytetu Staffordshire.
Naukowcy z uniwersytetów Staffordshire i Shiraz w Iranie sprawdzali wpływ kofeiny na różne aspekty wyników piłkarzy. Badanie wykazało, iż spożywanie kofeiny przed meczem może poprawić dokładność podań piłkarskich. Niemniej jednocześnie zaobserwowano niekorzystny wpływ kofeiny na podejmowania decyzji taktycznych.
„Kofeina jest jednym z najpopularniejszych suplementów diety. Zbadano, iż zapewnia korzyści podczas wykonywania różnych ćwiczeń, w tym podczas gry w piłkę nożną. Oprócz tego kofeina może zwiększyć uwagę, dokładność i szybkość, a także poprawić poziom energii i nastrój” – mówi Doktor Pooya Soltani, wykładowczyni na Uniwersytecie Staffordshire.
„Jednak wpływ kofeiny na wyższe funkcje poznawcze, takie jak rozwiązywanie problemów i podejmowanie decyzji, jest często przedmiotem dyskusji. Dlatego postanowiliśmy to zbadać” – dodaje.
Czytaj także: Kofeina zmniejsza nasilenie niektórych objawów ADHD
Badanie wpływu kofeiny na piłkarzy
W badaniu wzięło udział dwunastu młodych piłkarzy w wieku 16–17 lat o BMI 20,8 ą 2,7 kg/m2. Każdy z nich miał wykonać serie zadań, które sprawdzały wpływ kofeiny na podejmowanie decyzji i dokładność podań. W tym celu uczestnikom podano w jednej próbie 3 mg kofeiny na kg masy ciała, a w drugiej podobną ilość placebo.
Uczestnicy wykonywali w obu przypadkach pięć krótkich (10 m) i pięć długich (30 m) podań. Następnie przystąpili do udziału w Loughborough Soccer Passing Test, który ocenia takie umiejętności, jak podania, drybling, kontrolę piłki i podejmowanie decyzji. Badacze dokonali również komputerowych pomiarów procesu decyzyjnego piłkarzy, biorąc pod uwagę różne scenariusze rozgrywki.
Czytaj także: Jak kofeina może pomóc w leczeniu objawów ADHD?
Wyniki badania
„Chociaż dokładność krótkich podań pozostała taka sama u prawie wszystkich uczestników przed i po spożyciu kofeiny, wyniki były inne w przypadku długich podań. Co ciekawe, większość uczestników po przyjęciu dawki kofeiny radziła sobie gorzej zarówno z podejmowaniem decyzji, jak i w teście piłkarskim Loughborough – mówi Negar Jafari z Uniwersytetu Shiraz.
Piłkarze, którzy spożywali kofeinę, byli o 1,67% bardziej celni w krótkich podaniach i o 13,48% bardziej celni w długich. Jednak, w porównaniu do uczestników którzy przyjęli placebo, ich zdolność do podejmowania decyzji była niższa o 7,14%. Co więcej, również wyniki Loughborough Soccer Passing Test były o 3,49% niższe w przypadku tych piłkarzy, którym podano kofeinę.
Czytaj także: Kofeina a choroba Parkinsona
Wpływ kofeiny na piłkarzy – wnioski
Ustalenia dotyczące wpływu kofeiny na piłkarzy nie są jednoznaczne. W grę wchodzi wiele parametrów – dawka kofeiny w stosunku do masy ciała, częstotliwość przyjmowania kofeiny oraz specyficzne pozycje zawodników na boisku czy choćby ich styl gry.
„Podczas meczu piłkarskiego dla graczy jest ważnych wiele kwestii: pozycja przeciwników, organizacja drużyny i presja czasu. Podejmowanie decyzji podczas podań jest szczególnie istotne, gdy dobrze wykonane podanie może stworzyć okazję do zdobycia bramki” – skomentował dr Soltani.
Wyniki przeprowadzonego badania były spójne w przypadku dokładności krótkich podań, ale różniły się w przypadku podań długich oraz wykonywania złożonych zadań. Badacze nie sugerują jednak, iż piłkarze powinni całkowicie unikać kofeiny. Zalecają dalsze badania nad wpływem kofeiny na podejmowanie decyzji podczas meczu. Podkreślają również konieczność uwzględniania w takich analizach zróżnicowanego wpływu kofeiny na różne aspekty wyników w piłce nożnej.
Czytaj także: Kawa skraca sen i powoduje problemy z zaśnięciem