Wkładają czosnek do nosa, by walczyć z katarem. Laryngolog kategorycznie: nie róbcie tego

kobieta.gazeta.pl 1 tydzień temu
Zdjęcie: fot. TikTok / @amylislemilliexx


Czosnek to nieocenione źródło cennych składników odżywczych. w okresie infekcyjnym ląduje w kubku z ciepłym mlekiem, na kanapce, a jak się okazuje choćby w nosie. To ostatnie zdobywa coraz większa popularność wśród internautów. Czy słusznie? Laryngolog zdecydowanie nie poleca tego sposobu.
Naturalne metody walki z różnego rodzaju infekcjami to pierwsze, o czym myślimy, gdy czujemy drapanie w gardle albo zaczynamy pokasływać. Produkty takie jak miód, cytryna albo czosnek mają sporo prozdrowotnych adekwatności, które mogą przynieść ulgę. Niektórzy jednak ufają im nieco zbyt mocno.


REKLAMA


Zobacz wideo Nie wyrzucaj fusów od kawy. Zobacz, do czego mogą ci się przydać


Wkładanie czosnku do nosa na katar? Laryngolog stanowczo ostrzega
Od jakiegoś czasu w okresie infekcyjnym internet obiegają filmiki, w których ludzie pokazują, jak wkładają do nosa ząbki czosnku. Ma on pomagać na zatkany nos związany z infekcją albo alergią. Użytkownicy demonstrują jak po zastosowaniu tej metody, opuchnięte zatoki odpuszczają i można swobodnie pozbyć się zalegającej wydzieliny. Problem w tym, iż to wcale nie oznacza nic dobrego.


Wkładasz do nosa coś o bardzo mocnym i szkodliwym zapachu. Czosnek podrażnia śluzówkę nosa, sprawiając, iż ten produkuje dodatkową wydzielinę, która blokuje tę, której chcesz się pozbyć


- powiedział laryngolog, dr Raj Sindwani cytowany w serwisie Cleveland Clinic. Zatem w efekcie jeszcze bardziej pogłębiamy nasz problem. Wkładanie surowego czosnku do nosa może spowodować także masę innych kłopotów. Wśród nich specjalista wymienia m.in.:


utknięcie ząbków w środku (nawet jeżeli nie w całości, jakaś część potencjalnie może się odłamać i pozostać w drogach oddechowych);
wpychanie czegokolwiek do nosa może spowodować uszkodzenie tkanki lub struktur wewnętrznych;
rozwinięcie się stanu zapalnego: "Olejki zawarte w czosnku mogą prowadzić do podrażnienia, wysypki wewnątrz nosa, uszkodzenia skóry, a choćby krwotoku" - przestrzegł dr Sindwani;
czosnek zastosowany w ten sposób, zamiast walczyć z infekcją, może ją dodatkowo wzmocnić.


Sposoby na katar? Odpuśćmy sobie niesprawdzone metody
Laryngolog polecił, by odpuścić testowanie na sobie niesprawdzonych metod, które - jak w powyższym przypadku - mogą nam jeszcze bardziej zaszkodzić. Zamiast tego zaleca, by walczyć z infekcją przetestowanymi sposobami. "Najlepiej skupić się na porządnej dawce odpoczynku, odpowiednim nawodnieniu, można też wspomagać się sprayami do nosa lub irygacją z soli fizjologicznej" - podpowiedział specjalista.
Należy też pamiętać o tym, iż o ile cokolwiek związanego z naszym zdrowiem nas martwi lub wzbudza wątpliwości, dobrze jest wybrać się do lekarza. Ten pomoże ocenić sytuację i zaleci leczenie sprawdzone i dostosowane do naszego problemu. Pod żadnym pozorem nie powinno się testować metod z internetu, prezentowanych przez osoby niezwiązane ze środowiskiem medycznym.
Idź do oryginalnego materiału