Główny Inspektorat Sanitarny wydał pilny komunikat po tym, jak w ściekach komunalnych w Warszawie i Rzeszowie wykryto zmutowany szczep wirusa polio. To pierwszy taki przypadek od lat, a choć ryzyko masowych zachorowań jest niewielkie, ostrzeżenie nie pozostawia złudzeń – osoby nieszczepione mogą być zagrożone.
Fot. Pixabay / Warszawa w Pigułce
Eksperci GIS wskazują, iż wirus polio może pochodzić od osób zaszczepionych preparatami zawierającymi żywe, osłabione wirusy, które w Polsce wycofano osiem lat temu. Zmutowane formy tych wirusów wykrywane są w ściekach w wielu krajach Europy, w tym w Hiszpanii, Niemczech, Wielkiej Brytanii i Finlandii. Teraz zagrożenie pojawiło się również u nas.
GIS uspokaja, iż poziom zaszczepienia w Polsce wciąż jest wysoki, co minimalizuje ryzyko szerokiej transmisji wirusa. Jednak osoby, które nie są w pełni zaszczepione, powinny rozważyć szczepienie uzupełniające. Zaleca się podanie trzech dawek inaktywowanej szczepionki (IPV). Dorośli, którzy byli już szczepieni, ale znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka, mogą przyjąć dawkę przypominającą co 10 lat.
Zagrożenie dotyczy szczególnie pracowników laboratoriów, opiekunów osób zakażonych, pracowników oczyszczalni ścieków oraz podróżnych udających się do krajów, gdzie polio występuje endemicznie, takich jak Afganistan czy Pakistan.
Choć nie ma powodów do paniki, GIS przypomina, iż wirus polio pozostaje niebezpiecznym patogenem. Każdy przypadek powinien być traktowany poważnie, a szczepienia to najskuteczniejsza metoda ochrony. W obliczu takiego ostrzeżenia pytanie brzmi: czy jesteśmy gotowi na zagrożenie, które już dawno wydawało się opanowane?