Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracuje nad projektem zmian w przepisach, które umożliwią pracownikowi świadczenie pracy na L4. Mają dodatkowo złagodzić inne aktualne zasady zwolnień lekarskich. Kto konkretnie i w jakiej sytuacji może z tego skorzystać?
Celem wdrożenia w życie nowych przepisów jest ich uelastycznienie i dostosowanie do realiów, co zapewni pracownikowi większą swobodę.
Na zwolnieniach lekarskich, które otrzymujemy od lekarza, widnieją dwa oznaczenia: "1", które oznacza nakaz pozostania w domu oraz "2", dające możliwość opuszczenia domu. Po zmianach kod "2" będzie umożliwiał dodatkowo wychodzenie do lekarza, apteki czy sklepu, bez obawy o utratę świadczeń chorobowych.
Na L4 będzie można pracować u innego pracodawcy
Jeśli zaproponowane zmiany wejdą w życie, pracownik, który zatrudniony jest u więcej niż jednego pracodawcy, będąc na zwolnieniu lekarskim u któregokolwiek z nich, będzie miał możliwość zarobkowego świadczenia pracy u drugiego pracodawcy.
Jednym z warunków, aby tak się stało, jest zaznaczony kod "2" na zwolnieniu lekarskim. Drugim – zdolność pracownika do wykonania obowiązków w ramach konkretnego zawodu.
Oznacza to, iż pracownik, który ze względów zdrowotnych jest na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy, może wykonywać pracę o innym charakterze u innego pracodawcy, bo na tamtą pozwala jego stan zdrowia.
Aktualne przepisy nie zakładają takiej możliwości. Podejmowana przez pracownika na własną rękę praca na zwolnieniu lekarskim może skończyć się utratą zasiłku chorobowego.
Reforma dotyczy także zmian w wydatkach na leczenie i umożliwia skorzystanie z ulgi podatkowej. Nowelizacja jest w tej chwili na etapie konsultacji. Nie został podany żaden termin wprowadzenia zmian w przepisach.