Wielka grupa turystów z objawami zatrucia. Byli w znanym polskim kurorcie nad Bałtykiem

natemat.pl 1 tydzień temu
Zdjęcie: Pogorzelica. Wielka grupa wczasowiczów zatruła się w znanym ośrodku. Fot. © Bigot / Andia.fr/East News


W ośrodku wypoczynkowym w Pogorzelicy w województwie zachodniopomorskim doszło do zatrucia pokarmowego. Takie kłopoty stwierdzono aż u 40 osób, w tym przebywających tam seniorów i pracowników ośrodka.


Jak informuje "Kurier Szczeciński" do tego zdarzenia doszło w miniony weekend w jednym z ośrodków wypoczynkowych w Pogorzelicy.

Duża grupa letników zatruła się w znanym ośrodku nad Bałtykiem


Wówczas po pomoc do świątecznej opieki zdrowotnej zaczęli zgłaszać się przebywający tam letnicy. Byli to głównie seniorzy.

– Na tę chwilę mamy chorych ponad czterdzieści osób – przekazała gazecie w poniedziałek Małgorzata Kapłan, rzeczniczka Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie. I dodała: – Sytuacja jest jednak rozwojowa i jak w przy każdym zatruciu pokarmowym tych chorych może być więcej. Są to zarówno kuracjusze jak i osoby z personelu.

Sprawą zajęli się też pracownicy z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gryficach. – Pobrano do badań wymazy od osób chorych, od personelu bloku żywienia, wymazy sanitarne z rąk personelu bloku żywienia, z powierzchni, a także próbki badań produktów, które jedli kuracjusze – poinformowała "Kurier Szczeciński" Małgorzata Kapłan.

Z informacji sanepidu wynika, iż nikt nie trafił do szpitala. Chorym zalecono izolację. Wyniki badań próbek mają być znane najwcześniej w środę.

Jak robić w przypadku zatrucia? Na to pytanie odpowiedzi znajdziemy m.in. na stronie ministerstwa zdrowia i NFZ.

Specjaliści wyjaśniają, iż najczęstszym powodem zatruć pokarmowych są produkty spożywcze, w których znajdują się bakterie lub ich toksyny, a także wirusy i pasożyty.

Co robić w przypadku zatrucia pokarmowego?


"Ignorowanie wymagań dotyczących higieny, nieprawidłowe przechowywanie produktów (na przykład w zbyt wysokiej temperaturze) i nieprzestrzeganie terminów przydatności do spożycia, zwiększa ryzyko wystąpienia zatrucia pokarmowego" – przestrzegają eksperci MZ i NFZ.

Typowe objawy zatrucia to m.in.:


silny ból brzucha


biegunka


wzdęcia


wymioty


czasem gorączka, dreszcze i poczucie słabości organizmu.


Jak uniknąć zatrucia:


przestrzegaj podstawowych zasad higieny, myj surowe owoce i warzywa, dokładne czyść i myj blat kuchenny oraz miejsca przyrządzania posiłków


stosuj oddzielne deski do przygotowywania warzyw, mięs i ryb


dbaj o czystość lodówki, regularnie ją myjąc. Nie należy też jej przepełniać, by powietrze, które w niej krąży, mogło utrzymać stałą temperaturę


produkty surowe i gotowe do spożycia przechowuj oddzielnie


sprawdzaj termin przydatności do spożycia wszystkich produktów


nie jedz surowego mięsa, choćby sporadyczne spożycie surowego lub niedogotowanego mięsa grozi zatruciem pokarmowym.


Co zrobić jeżeli czujemy, iż się zatruliśmy:


jeśli możesz, zwymiotuj to, co zjadłeś


pozwól, by organizm pozbył się tego, co zalega w jelitach, ale jeżeli biegunka się przedłuża, weź leki na jej powstrzymanie


pij często, ale powoli i małymi łykami, by nie dopuścić do odwodnienia organizmu


weź lekarstwa, w tym węgiel aktywny (wiąże toksyczne substancje i je wydala)


stosuj lekkostrawną dietę, w tym m.in. ugotowany ryż lub kleik, sucharki lub biszkopty.

Idź do oryginalnego materiału