Projekt przewiduje zmiany w rozporządzeniu w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego.
Obejmują one m.in. dodanie do wykazu świadczeń gwarantowanych świadczenia „Embolizacja tętniaków wewnątrzczaszkowych dzięki wewnątrzworkowego urządzenia do embolizacji tętniaków wewnątrzczaszkowych (flow disruptor)” wraz z warunkami jego realizacji.
Będzie to skutkować – jak wskazano w uzasadnieniu – zwiększeniem opcji terapeutycznych dotyczących wyboru metody leczenia tętniaka wewnątrzczaszkowego, finansowanej przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Projektowane zmiany w rozporządzeniu dotyczą też elektrochemioterapii (ECT) i polegają na usunięciu warunku posiadania udokumentowanego doświadczenia w stosowaniu ECT, którego wskaźnikiem jest wykorzystanie elektrochemioterapii w leczeniu przynajmniej 40 pacjentów rocznie, potwierdzonego przez konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie onkologii klinicznej.
Warunek ten – jak zaznaczono – nie jest niezbędny dla realizacji świadczenia przez ośrodki o odpowiednich kompetencjach, a jego usunięcie może przyczynić się do zwiększenia dostępności świadczeniobiorców do elektrochemioterapii (ECT).