Światowa Organizacja Zdrowia opublikowała 14 lipca nowe wytyczne zalecające stosowanie lenakapawiru (LEN) w formie iniekcji dwa razy w roku jako dodatkowej opcji profilaktyki przedekspozycyjnej (PrEP) w profilaktyce HIV. To przełomowe działanie, które może pomóc w zmianie globalnej odpowiedzi na HIV.
Wytyczne zostaną opublikowane podczas 13. Międzynarodowej Konferencji Towarzystw AIDS (IAS 2025) poświęconej nauce o HIV, odbywającej się od 13 do 17 lipca w Kigali w Rwandzie.
LEN, pierwszy wstrzykiwany produkt PrEP podawany dwa razy w roku, oferuje wysoce skuteczną, długo działającą alternatywę dla codziennych tabletek doustnych i innych krótko działających opcji. Przy zaledwie dwóch dawkach rocznie, LEN to przełomowy krok naprzód w ochronie osób narażonych na zakażenie HIV – szczególnie tych, którzy borykają się z problemami związanymi z codziennym przestrzeganiem zaleceń, stygmatyzacją lub dostępem do opieki zdrowotnej.
– Chociaż szczepionka przeciwko HIV wciąż pozostaje nieuchwytna, lenakapawir jest najlepszym rozwiązaniem – to długo działający lek antyretrowirusowy, którego skuteczność w zapobieganiu niemal wszystkim zakażeniom HIV wśród osób z grupy ryzyka została udowodniona w badaniach klinicznych – powiedział dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny WHO.
– Wprowadzenie nowych wytycznych WHO, wraz z niedawną aprobatą FDA, stanowi najważniejszy krok naprzód w poszerzaniu dostępu do tego potężnego narzędzia. WHO jest zobowiązana do współpracy z krajami i partnerami, aby zapewnić, iż ta innowacja dotrze do społeczności tak szybko i bezpiecznie, jak to możliwe – dodał.
Nowe wytyczne pojawiają się w krytycznym momencie, gdy działania na rzecz profilaktyki HIV utknęły w martwym punkcie, a w 2024 roku odnotowano 1,3 miliona nowych zakażeń HIV – co ma nieproporcjonalnie duży wpływ na najważniejsze i priorytetowe grupy społeczne, w tym pracowników seksualnych, mężczyzn uprawiających seks z mężczyznami, osoby transpłciowe, osoby przyjmujące narkotyki dożylnie, osoby przebywające w więzieniach oraz dzieci i młodzież. Zalecenia WHO dotyczące profilaktyki HIV sygnalizują zdecydowany krok w kierunku rozszerzenia i zróżnicowania profilaktyki HIV, dając ludziom więcej możliwości kontrolowania swojego zdrowia, dostosowując je do ich stylu życia.