WHO wspiera organizacje społeczeństwa obywatelskiego w przeciwdziałaniu nierównościom zdrowotnym ze względu na płeć poprzez monitorowanie nierówności – Somalia

biegowelove.pl 2 miesięcy temu

Akra, Ghana – Osiągnięcie powszechnej opieki zdrowotnej wymaga zajęcia się problemem nierówności płci i intersekcjonalności kluczowych społecznych determinantów zdrowia, które w znaczący sposób prowadzą do złych wyników zdrowotnych populacji. Likwidacja luk w zakresie nierówności w zdrowiu, szczególnie tych związanych z płcią, jest niezbędna do zapewnienia skutecznego wykorzystania danych i wspierania działań opartych na dowodach. Takie podejście ma najważniejsze znaczenie dla poprawy wyników zdrowotnych dla wszystkich i uniknięcia pozostawienia nikogo w tyle w dążeniu do godziwej opieki zdrowotnej.

W związku z tym WHO w Ghanie zorganizowała czterodniowe warsztaty budowania potencjału dla organizacji społeczeństwa obywatelskiego, aby wzmocnić propagowanie równości płci w sektorze zdrowia w Ghanie. Szkolenie odbywa się w ramach Kanadyjskiej Globalnej Inicjatywy na rzecz Równości Szczepionek (CanGIVE), która jest finansowana przez rząd Kanady. Jego celem jest umożliwienie organizacjom społeczeństwa obywatelskiego monitorującym nierówności w zdrowiu wzmocnienie ich przywództwa w zakresie rzecznictwa w celu usunięcia barier w świadczeniu interwencji w zakresie opieki zdrowotnej i społecznej, w szczególności tych wynikających z nierówności płci i dyskryminacji.

Zwracając się do uczestników na początku szkolenia, Przedstawiciel WHO w Ghanie, dr Frank Lawley, podkreślił kluczową rolę organizacji społeczeństwa obywatelskiego w propagowaniu godziwych usług zdrowotnych, szczególnie dla kobiet i dziewcząt oraz społeczności znajdujących się w niekorzystnej sytuacji i marginalizowanych*. „Wyposażając organizacje społeczeństwa obywatelskiego w wiedzę i narzędzia związane z zestawami narzędzi do oceny równości zdrowia w celu monitorowania i eliminowania nierówności płci w usługach zdrowotnych, możemy poczynić ogromne postępy w kierunku osiągnięcia powszechnej opieki zdrowotnej i równego dostępu do opieki zdrowotnej dla wszystkich” – stwierdził. *

Warsztaty szkoleniowe, które odbyły się w Kumasi, zgromadziły organizacje społeczeństwa obywatelskiego, aby dzielić się doświadczeniami i przekazywać wiedzę, jednocześnie wzmacniając ich zdolność do opracowywania produktów rzecznictwa opartych na dowodach, wykorzystując narzędzia WHO do prowadzenia dialogu i rozmów politycznych na temat usuwania barier związanych z płcią w usługach zdrowotnych. Uczestnicy zostali zapoznani ze standardami zgodności WHO, narzędziami oceny równości zdrowia WHO, zasadami równości płci i prawami człowieka, ochroną zapobiegającą wykorzystywaniu seksualnemu, molestowaniu i molestowaniu oraz tworzeniu wiedzy. Warsztaty zapewniły także uczestnikom platformę do podzielenia się swoimi doświadczeniami w promowaniu zdrowia i omówienia wysiłków na rzecz eliminowania barier związanych z płcią w swoich społecznościach.

Pan Peter Bademak Yaro, dyrektor ds. podstawowych potrzeb w Ghanie, mówił o znaczeniu szkolenia. Powiedział, „To doświadczenie było naprawdę niesamowite. Monitorowanie pomogło nam określić, kto zostaje pozostawiony w tyle i dlaczego. Dzięki tej wiedzy możemy opowiadać się za włączającą, wrażliwą na płeć polityką. To narzędzie pozwala nam lepiej współpracować z decydentami i tworzyć znaczące działania zmiana.”

Inna uczestniczka, pani Awurabena Guayeba Dadzie z World Vision Ghana, podzieliła się tymi poglądami: „Dyskusje na temat płci i równości pogłębiły naszą wiedzę na temat tego, jak głęboko zakorzenione są niektóre bariery w naszych społecznościach. Cieszymy się, iż możemy wyciągnąć wnioski z tych wniosków i włączyć je do naszych bieżących interwencji zdrowotnych”.

Dla dr Charity Benki z Afrykańskiej Sieci Badań nad Mediami i Malarią (AMMREN) warsztaty podkreśliły znaczenie partnerstw w zapewnianiu systemów opieki zdrowotnej uwzględniających aspekt płci. „Jedną z kluczowych lekcji jest to, iż mamy wspólną siłę do wprowadzania zmian. Dysponujemy w tej chwili wiedzą i narzędziami WHO do gromadzenia i analizowania danych, ale konieczne jest wzmocnienie partnerstw w celu wspierania równości płci i zapewnienia wszystkim dostępu do usług opieki zdrowotnej. ” Oznajmiła.

Trwała kooperacja ze społeczeństwem obywatelskim pozostaje zasadniczym elementem usuwania barier w równym dostępie do usług zdrowotnych dla wszystkich. WHO pozostaje zaangażowana we współpracę i ułatwianie partnerstw na rzecz uwzględniania aspektu płci, strategii równości i włączania. Razem możemy zapewnić każdemu kompleksową i godziwą opiekę zdrowotną, na jaką zasługuje.

Aby uzyskać dodatkowe informacje lub poprosić o rozmowę kwalifikacyjną, prosimy o kontakt:
Abdullaha Abdula Rahima Naa
Pracownik komunikacji
Biuro krajowe WHO w Ghanie
E-mail: [email protected]
Tel: +233 20 196 2393

Idź do oryginalnego materiału