Światowa Organizacja Zdrowia zaprosiła producentów leków do zgłaszania produktów do kwalifikacji wstępnej w celu rozszerzenia leczenia zaburzeń związanych z używaniem substancji psychoaktywnych.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła pierwsze zaproszenie dla producentów leków stosowanych w terapii zaburzeń związanych z używaniem substancji psychoaktywnych do składania formularzy zainteresowania (EOI) w ramach Programu Prekwalifikacji WHO.
Zaburzenia związane z używaniem substancji pozostają głównym problemem zdrowia publicznego na świecie. Około 316 milionów ludzi na całym świecie używa leków psychoaktywnych, a około 61 milionów angażuje się w niemedyczne stosowanie opioidów. Chociaż szacuje się, iż 64 miliony ludzi na całym świecie żyje z zaburzeniami związanymi z używaniem narkotyków, w tej chwili mniej niż 10 proc. otrzymuje leczenie. Opioidy stanowią duży udział szkód związanych z narkotykami, w tym śmiertelne przedawkowanie, podczas gdy dostęp do skutecznego leczenia pozostaje ograniczony.
WHO zaprasza producentów do zgłaszania wybranych leków podstawowych, w tym:
metadonu,
buprenorfiny (podjęzykowej) – stosowanych w leczeniu uzależnienia od opioidów,
naloksonu – wykorzystywanego w nagłym leczeniu przedawkowania.
Celem inicjatywy jest zapewnienie, iż produkty spełniają standardy WHO w zakresie jakości, bezpieczeństwa i skuteczności, co może ułatwić ich szersze wykorzystanie w krajowych systemach ochrony zdrowia. Działanie to wpisuje się w aktualizację wytycznych WHO dotyczących leczenia uzależnienia od opioidów i zapobiegania przedawkowaniom, której finalizacja planowana jest na przełom 2026 i 2027 roku. W kwietniu 2026 WHO aktualizowało wytyczne dotyczące leczenia uzależnienia od opioidów.






