Według Lancet liczba zgonów z powodu raka piersi podwoi się do 40. roku życia

oen.pl 1 tydzień temu


NOWE DELHI: Rak PIERSI stał się najczęstszym nowotworem na świecie, a według nowego raportu Komisji Lancet współczynnik zachorowalności szacuje się na ponad trzy miliony, powodując milion zgonów rocznie do roku 2040. Stwierdzono, iż w 2020 roku u ponad trzech milionów kobiet zdiagnozowano raka piersi, który spowodował 6 85 000 zgonów na całym świecie.

W 2020 r. u kobiet na całym świecie ryzyko zachorowania na raka piersi przed ukończeniem 75. roku życia wynosiło średnio 1 na 12. Naukowcy twierdzą, iż około jeden procent całkowitej zachorowalności występuje u mężczyzn.

Przewiduje się, iż do 2040 r. obciążenie wzrośnie do ponad trzech milionów nowych diagnoz rocznie, co stanowi wzrost o 40% w porównaniu z 2020 r., przy czym „nieproporcjonalnie dotknięte zostaną kraje o niskich i średnich dochodach (LMIC).

Do 2040 r. liczba zgonów z powodu tej choroby będzie wynosić milion rocznie, co oznacza wzrost o 50% w porównaniu z 2020 r. – twierdzi. „Nie jest to ani akceptowalne, ani nieuniknione, ponieważ podjęcie działań już teraz może zapobiec wielu przyszłym nowotworom” – napisali autorzy. Odnotowano również, iż rak piersi jest „obecnie najczęstszym nowotworem na świecie”, stwierdzając, iż pod koniec 2020 r. w ciągu pięciu lat zdiagnozowano raka piersi u 7–8 milionów kobiet, przy czym nieznana liczba osób cierpi na raka piersi z przerzutami .

Dr Pragya Shukla, kierownik wydziału (onkologii klinicznej) Państwowego Instytutu Onkologii w Delhi stwierdziła, iż ​​wcześniej w Indiach rak piersi był uważany za chorobę miejskich Indii, która dotyka zamożną i wyższą klasę średnią. „Ale teraz dotyka to wszystkich klas, zarówno społeczności miejskich, jak i wiejskich”.

Powiedziała, iż ​​ryzyko raka piersi zachoruje u jednej na dwadzieścia osiem kobiet w ciągu jej życia i częściej – jedna na 22 – w przypadku kobiet z miast niż kobiet ze wsi – jedna na 60 – dodała.

Powiedziała jednak, iż rakowi piersi można zapobiegać. „Modyfikacje stylu życia, takie jak zmniejszenie masy ciała, zwiększenie aktywności i zmniejszenie stresu, mogą zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka piersi. Regularne badania przesiewowe mogą pomóc we wczesnym wykryciu choroby, a tym samym zwiększyć prawdopodobieństwo wyleczenia” – stwierdziła dr Shukla.

W raporcie wskazano, iż pomimo ogromnego postępu w badaniach i leczeniu raka piersi, jaki nastąpił w ciągu ostatnich trzydziestu lat – prowadzącego do ponad 40% zmniejszenia umieralności z powodu raka piersi w niektórych krajach o wysokich dochodach (HIC) – przez cały czas istnieją nierówności, a wiele grup jest systematycznie poddawanych z raportu wynika, iż ​​pozostawione, zignorowane, a choćby zapomniane.

Skala cierpień związanych z rakiem piersi, a także inne koszty, nie jest dobrze zmierzona, ponieważ społeczeństwo i decydenci dostrzegają jedynie „wierzchołek góry lodowej i wzywają do „odważnych zmian w polityce”, które mogą zmniejszyć populację narażoną na czynniki ryzyka w ich kontroli, takich jak spożycie alkoholu, nadwaga i aktywność fizyczna.

Zasugerowali, iż lepsza komunikacja między pacjentami a pracownikami służby zdrowia może poprawić jakość życia. „W przeszłości we wszystkich sytuacjach podstawowe prawa człowieka kobiet cieszyły się mniejszym szacunkiem niż prawa mężczyzn, co miało wpływ na sprawczość i autonomię pacjentów” – stwierdziła Reshma Jagsi z Szkoły Medycznej Uniwersytetu Emory w USA.

„Lepszy styl życia może zapobiec rakowi piersi”

Dr Pragya Shukla, kierownik wydziału (onkologii klinicznej) Państwowego Instytutu Onkologii w Delhi stwierdziła, iż ​​wcześniej w Indiach rak piersi był uważany za chorobę miejskich Indii, która dotyka zamożną i wyższą klasę średnią. „Ale teraz dotyka to wszystkich klas, zarówno społeczności miejskich, jak i wiejskich”. Powiedziała jednak, iż rakowi piersi można zapobiegać. „Modyfikacje stylu życia, takie jak zmniejszenie masy ciała, zwiększenie aktywności i zmniejszenie stresu, mogą zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka piersi” – stwierdziła dr Shukla.


Źródło

Idź do oryginalnego materiału