Wczesne objawy infekcji pasożytniczej. Lepiej nie bagatelizuj tych symptomów

5mindlazdrowia.pl 2 lat temu

Infekcje pasożytnicze nie należą do rzadkość. Wiele osób może nie zdawać sobie sprawy z zakażenia, w związku z szerokim spektrum objawów, które nie są jednoznacznie kojarzone z pasożytami. Jak więc zdiagnozować oraz leczyć infekcje pasożytniczą?

Pierwszym niepokojącym sygnałem, są dolegliwości związane z funkcjonowaniem organizmu. Jest to wynik związany bezpośrednio z obecności pasożytów w układzie pokarmowym, ale również przemieszczania się larw czy też uwalnianych przez nie toksyn.

źródło: canva

1# Układ pokarmowy

– bóle brzucha,
– biegunka,
– wymioty,
– nudności,
– zaparcia,
– wzdęcia

Najbardziej charakterystycznym objawem są skurcze i napięcia w obrębie jamy brzusznej powiadające się bez względu na spożywanie posiłków. Kobiety tego typu objawy mogą mylić z napięciem przedmiesiączkowym, gdyż odczucie to jest bardzo podobne.

Niektóre osoby mogą stracić apetyt, natomiast inne nie będą w stanie powstrzymać się od jedzenia, zwłaszcza tego słodkiego. Mimo dużej ilości spożywanych kalorii osoby z infekcją pasożytniczą doświadczają spadku masy ciała.

Utrata masy ciała wynika z dwóch aspektów zakażenia. Pierwszy związany jest z tym, iż pasożyty odżywiają się strawionym przez nas organizm pożywieniem. Po drugie, w ten sposób ciało wywołuje odpowiednią odpowiedź immunologiczną, alby układ odpornościowy walczył z intruzami.

2# Zmiany w wyglądzie kał

źródło: canva

Infekcje pasożytniczą można również rozpoznać na podstawie naszego stolca, w którym mogą znajdować się owsiki, części pasożyta, lub jego odchody, larwy czy jaja.

3# Gorączka

źródło: canva

W pierwszej fazie infekcji pasożytniczej może pojawić się również gorączka i powiększenie węzłów chłonnych. Poza sezonem jesienn-zimowym, podwyższona temperatura powinna być dla nas sygnałem ostrzegawczym.

4# Zmiany skórne

źródło: canva

Gdy na Twoim ciele pojawia się niewiadomego pochodzenia wysypka może oznaczać to obecność pasożytów w Twoim organizmie. Także uogólniony świąt skóry czy też egzema mogą wskazywać na parazytozę. o ile Twoja skóra zrobiła się blada, może być to wynik anemii wywołanej obecnością pasożytów. Często towarzyszy temu łamliwość paznokci, osłabieniem oraz nasilone wypadanie włosów.

5# Problemy ze snem

źródło: canva

Składa się na to kilka czynników tj. nasilony świat skóry, moczenie nocne, zgrzytanie zębami a także nadpobudliwość ruchowa podczas snu.

6# Świąd w okolicach odbytu

źródło: canva

Ten objaw pojawia się szczególnie w przypadku owsicy i nasila się nocą, gdy samica migruje do okolicy odbytu by złożyć tam jaja.

7# Pogorszenie samopoczucia psychicznego

źródło: canva

Może mieć postać nadmiernego pobudzenia, nerwowości, stanów depresyjnych oraz apatii. W przypadku infekcji pasożytniczej u dzieci stwierdza się spowolniony rozwój.

8# Ból mięśni i stawów

źródło: canva

Wynika to z konsekwencji wydzielanych przez pasożyty toksyn. o ile Twoja dieta jest bogata w magnez, potas i sód, a mimo to wciąż odczuwasz skurcze i bóle mięśni, bardzo możliwe, iż masz infekcje pasożytniczą.

Jak diagnozować infekcje pasożytnicze

źródło: canva

Najczęstszymi metodami wykrywania pasożytów w naszym ciele je badanie kału jak również oznaczenie specyficznych przeciwciał we krwi.

Kuracja odrobaczająca

źródło: canva

Naturalną substancją pomagającą w pozbyciu się z organizmu pasożytów jest olej z oregano. Walkę z intruzami mogą uskutecznić także suszone nasiona papai lub pestki dyni. Ponadto silne działanie przeciwpasożytnicze wykazują także: czosnek, cebula, wrotycz, bylica piołun, goździki czy olej z czarnuszki.

Idź do oryginalnego materiału