Konsultantów krajowych powołuje minister zdrowia spośród specjalistów z poszczególnych dziedzin: medycyny, farmacji oraz innych dziedzin, które mają zastosowanie w ochronie zdrowia. Zgodnie z zaktualizowaną w tym tygodniu listą konsultantów krajowych widnieje na niej dziewięć wakatów.
Przypomnijmy, iż konsultanci krajowi inicjują krajowe badania epidemiologiczne oraz oceniają metody i wyniki tych badań, prognozują potrzeby zdrowotne w swojej dziedzinie, doradzają, jak realizować zadania, które wynikają z Narodowego Programu Zdrowia i innych programów zdrowotnych, opiniują wnioski o skierowanie pacjenta do leczenia lub badań diagnostycznych poza granicami Polski, opiniują i doradzają przy zadaniach realizowanych przez Centrum Egzaminów Medycznych, Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych oraz Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego.
W dziedzinach lekarskich i lekarsko dentystycznych, zgodnie z najnowszym wykazem zamieszczonym na stronie Ministerstwa Zdrowia nieobsadzone są funkcje konsultantów krajowych w dziedzinie chorób wewnętrznych, neurologii, endokrynologii, medycyny lotniczej, medycyny pracy oraz zdrowia publicznego.
W dziedzinach pielęgniarstwa i położnictwa wakaty są w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej opieki oraz pielęgniarstwa opieki długoterminowej. W farmacji nieobsadzona jest funkcja konsultanta krajowego ds. farmacji przemysłowej.