Konieczność przedłużenia umów o udzielanie świadczeń z Narodowego Funduszu Zdrowia do 30 czerwca 2033 r. to nowy warunek uzyskania wsparcia programu FEnIKS. Porozumienie Zielonogórskie uważa, iż to jawne obchodzenie prawa i wymuszanie wieloletnich zobowiązań na lekarzach.
NFZ koordynuje finansowany z funduszy europejskich projekt „Wsparcie podstawowej opieki zdrowotnej” w ramach programu FEnIKS. Jednym z warunków uzyskania wsparcia jest konieczność przedłużenia umów o udzielanie świadczeń z funduszu do 30 czerwca 2033 r.
– W momencie składania wniosków nie wspominano o tym wymogu. Wprowadzono go już po zakończeniu procesu naboru – informuje Prawo.pl.
Skarga na działania NFZ
Federacja Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia Porozumienie Zielonogórskie uważa takie działania za naruszenie zasady przejrzystości i równego traktowania.
– To jawne obchodzenie prawa i wymuszanie wieloletnich zobowiązań na lekarzach, które nie były przewidziane w pierwotnych zasadach projektu – alarmuje Jacek Krajewski, prezes Porozumienia Zielonogórskiego. Federacja wystosowała skargę na działania NFZ do minister zdrowia Izabeli Leszczyny.
5 lutego została ogłoszona lista placówek POZ z całej Polski, które zakwalifikowały się do otrzymania dofinansowania (środki unijne i krajowe) na inwestycje w POZ w programie FEnIKS 2021–2027. Na tej liście, po pierwszym naborze wniosków, znalazło się ponad 1860 poradni POZ. Jak argumentuje NFZ, warunki finansowe w konkursie są bardzo atrakcyjne, ponieważ wsparcie z funduszy europejskich i budżetu państwa pokrywa 100 proc. kosztów inwestycji zgłoszonych do dofinansowania przez placówki POZ.
– Mówimy o środkach publicznych, dlatego przyznanie dofinansowania wiąże się ze spełnieniem niezbędnych warunków. Jednym z nich jest zachowanie trwałości projektu. Jest to szczególnie istotne dla pacjentów poradni POZ. Dzięki tej zasadzie mogą korzystać, przez cały okres wymagany unijnymi regulacjami, z nowoczesnego sprzętu kupionego z dotacji przez poradnię POZ. Do zasady trwałości projektu szczegółowo odnieśliśmy się w komunikacie na stronie NFZ – wyjaśnia Paweł Florek, dyrektor Biura Komunikacji Społecznej i Promocji Narodowego Funduszu Zdrowia.
Zasada trwałości projektu
W korespondencji kierowanej do placówek POZ fundusz poinformował o zasadzie trwałości projektu.
– Wysłaliśmy więc do tych placówek aneksy do umów POZ na czas określony, który jest równy okresowi trwałości projektu (do połowy 2033 r.) oraz dokumenty do otrzymania grantu. Utrzymanie umowy z NFZ przez okres trwałości projektu jest jednym z warunków uzyskania dofinansowania (zgodnie z procedurą grantową), ale przede wszystkim gwarancją dla pacjentów, iż będą diagnozowani nowoczesnym sprzętem, z którego korzysta POZ, przez konkretny czas dzięki unijnemu i krajowemu wsparciu – mówi rzecznik NFZ.